5 начини како да согорите калории, а тоа да не биде трчање

Здравје

Откриваме начини како да согорите калории без да трчате.

Многу експерти во светот на фитнесот советуваат дека трчањето е најдобра форма на физичка активност доколку вашата цел е да согорувате калории.

Сепак, не секој ужива во трчањето. Доколку трчањето ве оптоварува повеќе отколку што треба, не му угодува на вашето тело и ве тера да ја сметате физичката активност за „казна“, подобро е да изберете друг начин на тренирање.

На пример, зошто да не танцуваме? Уживајте во физичката активност додека гледате како вашата фигура изгледа подобро од ден на ден.

Танцување

Танцувањето долго време е омилен кардио тренинг за многу манекенки, актерки и поборници за здрав начин на живот поради многу причини. Прво, ова е одлично оптоварување за целото тело: еден и пол до два часа тренинг за танц не само што ефикасно ќе согорува калории, туку и ќе ги зајакне мускулите. Второ, ова е најразновидниот тип физичка активност – можете да изберете една од десетиците насоки за танцување, или можете да ги промените во зависност од вашето расположение.

Скокање со јаже

Како деца, сите сакавме да скокаме на јаже и немавме поим каков добар тренинг е тоа. Само 20-30 минути таква активност може да согори до 400 калории и да ги зајакне мускулите на целото тело. Друг убав бонус е лимфната дренажа. Скокањето (особено ако се прави наутро) помага да се распрсне лимфата, да се ослободи од вишокот течности, да се подобри венската циркулација и да се намали појавата на целулит.

Пливање

Друг начин да го комбинирате вежбањето со задоволството е да одите на базен (или на езеро, ако го имате во близина). Пливањето ефикасно согорува калории, ги зајакнува мускулите на целото тело, ви помага да се опуштите и да ги доведете мислите во ред.

Возење велосипед

Уште еден омилен спорт од детството кој се покажа како ефикасен начин за согорување на калории. Само еден час на велосипед е одличен тренинг за нозете и пристоен кардио тренинг. Велосипедот можете да го користите за вежбање во теретана или да го комбинирате тренингот со задоволство: соберете ги пријателите и одете на прошетка во најблискиот парк.

Одење

Малкумина знаат за тоа, но одењето со брзо темпо може да биде уште поефикасно од џогирањето, но не ги напрега зглобовите. Најидеална опција е планинарењето, но доколку немате планини во близина, можете само да се прошетате во паркот во близина на домот. Најважно е да го следите темпото и да не одите со бавно темпо, во спротивно ќе треба да чекате многу долго за резултатите од таквиот „тренинг“.

Прочитајте и

Коментарите се заклучени.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време