4 најдобри вежби за загревање што можете да ги направите пред секој вид тренинг

Немате многу време? Обидете се со овие вежби за загревање наместо да возите велосипед или да стапнете на степер со студени мускули.

Понекогаш вашите тренинзи се совршени – имате многу време за совршено динамично загревање и вежбањето ве обновува и ве енергизира. Во другите денови, едвај може да стиснете брз тренинг помеѓу работата и сите други обврски, што, се разбира, не ви остава време да се загреете правилно.

Вистината е дека вежбањето со студени мускули може да го зголеми ризикот од повреда. Без соодветно загревање, на вашето тело ќе му треба многу повеќе време да „се движи“ за време на тренингот. Кога немате време правилно да изведувате вежби за загревање, размислете за овие брзи вежби и истегнување. тие ќе ги придвижат мускулите, вашата крв ќе започне да циркулира низ телото, исто како кислородот, така што вашето тело ќе биде подготвено за тренингот што следи.

Еве ги четирите најдобри вежби за брзо загревање пред да започнете со тренинг. 

Страничен исчекор: Започнете со нозете заедно и направете голем чекор налево. Повлечете ги колковите наназад и потпрете се напред.

Стационарно истегнување на квадрицепс: Стоејќи на левата нога, допрете го глутеусот со десната нога.

Кревање на коленото: Застанете исправено и подигнете го едното колено над колковите, а потоа наизменично другото и продолжете да го правите ова во форма на трчање. Повторете ја вежбата 15 пати.

Притисок на ѕидот: Ставете ги рацете на ѕидот во малку спуштена положба со благо свиткани колена. Притиснете колку што можете најмалку 15 секунди.

Прочитајте и: Еве што би требало да изедете наутро ако сакате да ги изгубите килограмите

 

ФОТО: Pexels

 

 

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време