3 работи што треба да ги направите по тренинг за да има ефект вежбањето

Кога станува збор за физичка активност, вообичаено е верувањето дека напорната работа, која многумина често ја мешаат со присилување, е единствената важна работа за да се постигнат резултати.

Но, во последниве години, некои фитнес-професионалци се обидуваат да ги покажат сите страни на тренингот, а науката постојано нè потсетува дека постојат различни видови на физичка активност за различни луѓе. Исто така, бројни студии покажаа дека пократок, но редовен тренинг, исто така, ги дава посакуваните резултати. Но, за што најмалку се зборува се навиките и активностите што треба да ги направиме по тренингот за да може нашето тело да одговори на вежбање на најдобар можен начин. Ова се 3-те активности што треба да ги направите откако ќе го завршите тренингот.

Истегнување

Вежби за истегнување после тренинг се подеднакво важни како и самиот тренинг. По тренингот, мускулите се загреваат и затоа се повеќе еластични и чувствителни. Истегнување ја намалува можноста за тендинитис, повреди на зглобовите и самите мускули. Сите видови на вежби, без разлика дали се професионални или рекреативни, вклучуваат истегнување. При истегнување бидете опуштени, но доволно внимателни за да не ја надминете границата на болката. Исто така, не правете ненадејни движења.

Храна

Повеќето истражувања покажаа дека навистина не е важно дали јадете протеини пред или после тренинг. Она што е многу поважно е да внесувате доволно протеини во текот на денот и да јадете здраво и разновидно. За да го направите тренингот што е можно поефикасен – најдобро би било да јадете протеини на секои неколку часа. Ова значи дека дефинитивно ќе ги земете и пред и по тренингот. Значи, јадењето протеини три до четири пати на ден, односно во секој оброк или ужина, е најдобрата опција.

Одмор

Одморот е дел од тренингот што најмногу се занемарува. Но, факт е дека ако сакате видливи резултати на вашето тело, треба да направите паузи за да се одморите. Не можете да направите добар тренинг ако сте уморни и не можете да ги вратите мускулите од тренингот без добар сон. Додека сите мислат дека мускулите растат за време на тренингот, вистината е нешто поразлична. Мускулите зајакнуваат додека спиете, затоа не занемарувајте добар и квалитетен одмор.

Прочитајте и: Постојат научни докази: Вежбањето ја подмладува кожата

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време