Дали страдате од мозолчиња на скалпот? Еве неколку совети кои ќе ви помогнат да се ослободите од нив

Како да си помогнете

Скалпот е продолжување на лицето, така што истите проблеми со кожата понекогаш можат да се појават во таа област како на кожата на лицето. Така, меѓу другото, акните можат да се појават на скалпот. Акните можат да бидат предизвикани од неколку фактори, но во основа факт е дека лојните жлезди се затнати од бактерии, нечистотија или произведуваат премногу себум што може да ги заглави порите.

Резултатот може да биде мозолчиња со бел врв, црна (оттука, гнојни мозолчиња), само црвенило, па дури и цисти, при што секоја област на кожата има свои предизвикувачи.

„Кога станува збор за скалпот, односно рабовите на косата по должината на лицето, можеби е работа што не сте ја отстраниле шминка добро од таа област или користете шампони кои не го отстрануваат вишокот себум добро од скалпот“, вели трихологот Шаб Реслан. Тој, исто така, издвои неколку совети како да се реши овој проблем:

Подобрете ги навиките за чистење на лицето

Бидејќи причината за појава на акни може да биде што не сте ја извадиле шминката добро по должината на рабовите на лицето, разгледајте ги навиките за чистење на лицето. Не заборавајте да обрнете повеќе внимание на рабовите на вашата коса. По неколку дена внимателно чистење, ситуацијата треба да се подобри.

Користете производи за третман на акни

За потрајни проблеми, побарајте производи што специјално ги ублажуваат и третираат акните, т.е. производи што содржат АХА, БХА киселини, масло од чајно дрво и други билки за смирување. Ако се погодени самите рабови на косата, ексфолијацијата исто така ќе помогне, но ако проблемот е подлабоко на скалпот, побарајте медицински шампон кој содржи салицилна киселина или масло од лешник.

За рабовите на скалпот, можете да ги користите и сите производи што ги користите за акни на лицето. Избегнувајте ги оние погустите, како што се маски, затоа што ќе биде потешко да ги исплакнете од вашата коса.

Никогаш не стискајте мозолчиња

Никогаш не стискајте мозолчиња. Доколку нема подобрување, оставете ги на професионалците, како што советува дерматологот Лорета Киралдо. Можеби ќе направите лузни, но исто така можете да го оштетите фоликулите на косата и да предизвикате површината да биде целосно без влакна.

Проверете го шампонот, балсам, гел…

Ако мозолчиња се појават одеднаш, тие исто така можат да бидат реакција на нов производ за стилизирање, особено ако користите производи што се применуваат на коренот на косата или само на скалпот, како што е сув шампон, гел за стилизирање на косата или лак за коса. Ако имаат комедогени состојки, тие можат да предизвикаат проблем, затоа внимавајте на состојките како восоци, минерално масло и диметикон.

Имајте на ум колку е важно добро да се исплакнете сè што нанесувате на косата.

Размислете за ексфолијација на скалпот

Честите случаи на акни на скалпот можат да бидат знак дека скалпот не се чисти правилно.

„Во тој случај, предлагам средство за чистење на скалпот што делува како ексфолијант“, вели Реслан. Постојат два вида, хемиски и физички. Хемиските ексфолијанти ги разложуваат акумулациите на масла и клетки на кожата со киселини и ензими, додека физичките пилинзи ги отстрануваат нечистотиите и маслата.

Прочитајте и: 5 најчести митови за косата кои не се целосно точни

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време