насловна – Убавина и здравје https://www.ubavinaizdravje.mk Tue, 20 Oct 2020 14:36:57 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.2 Мини-сет „Ланком“ – подарок за една читателка од „Еликсир ексклузив“ https://www.ubavinaizdravje.mk/podarotsi-i-aktsii/mini-set-lankom-podarok-za-edna-chitatelka-od-eliksir-ekskluziv/ https://www.ubavinaizdravje.mk/podarotsi-i-aktsii/mini-set-lankom-podarok-za-edna-chitatelka-od-eliksir-ekskluziv/#respond Tue, 20 Oct 2020 14:36:57 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=251978

Почнува октомвриската „У&З-лавина од подароци“, во рамките на која на верните читателки им подаруваме прекрасни подароци што ги обезбедија пријателите на октомврискиот број на списанието „Убавина и здравје“. Лавината ја отвораме со подарокот на парфимериите „Еликсир ексклузив“ – мини-сет Lancome, кој претставува есенцијален подарок што на секого би му предизвикал насмевка на лицето! Станува збор […]

Мини-сет „Ланком“ – подарок за една читателка од „Еликсир ексклузив“ е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/podarotsi-i-aktsii/mini-set-lankom-podarok-za-edna-chitatelka-od-eliksir-ekskluziv/feed/ 0
Кои се сите придобивки од вклучувањето јаткасти плодови во вашата исхрана? https://www.ubavinaizdravje.mk/zdravje/ishrana-i-dieti/koi-se-site-pridobivki-od-vkluchuvaneto-jatkasti-plodovi-vo-vashata-ishrana/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zdravje/ishrana-i-dieti/koi-se-site-pridobivki-od-vkluchuvaneto-jatkasti-plodovi-vo-vashata-ishrana/#respond Tue, 20 Oct 2020 14:30:04 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=251950

Семките и јаткастите плодови, со богатството на витамини и минерали, како и влакна, го штитат варењето и спречуваат развој на низа болести, од многу видови на рак до срцеви и мозочни заболувања.

Кои се сите придобивки од вклучувањето јаткасти плодови во вашата исхрана? е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zdravje/ishrana-i-dieti/koi-se-site-pridobivki-od-vkluchuvaneto-jatkasti-plodovi-vo-vashata-ishrana/feed/ 0
За време на реновирањето на станот, обрнете внимание на овие осум работи https://www.ubavinaizdravje.mk/homestyle/idei-za-mojot-dom/za-vreme-na-renoviraneto-na-stanot-obrnete-vnimanie-na-ovie-osum-raboti/ https://www.ubavinaizdravje.mk/homestyle/idei-za-mojot-dom/za-vreme-na-renoviraneto-na-stanot-obrnete-vnimanie-na-ovie-osum-raboti/#respond Tue, 20 Oct 2020 14:00:24 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=251916

Реновирањето на стан е скап, понекогаш сложен процес што не може да се заврши за неколку дена.

За време на реновирањето на станот, обрнете внимание на овие осум работи е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/homestyle/idei-za-mojot-dom/za-vreme-na-renoviraneto-na-stanot-obrnete-vnimanie-na-ovie-osum-raboti/feed/ 0
Свесното јадење ќе ви помогне да изгубите тежина без диети и елиминирање на каква било храна https://www.ubavinaizdravje.mk/zdravje/ishrana-i-dieti/svesnoto-jadene-ke-vi-pomogne-da-izgubite-tezhina-bez-dieti-i-eliminirane-na-kakva-bilo-hrana/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zdravje/ishrana-i-dieti/svesnoto-jadene-ke-vi-pomogne-da-izgubite-tezhina-bez-dieti-i-eliminirane-na-kakva-bilo-hrana/#respond Tue, 20 Oct 2020 13:30:30 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=251948

„Mindful eating“ или свесно јадење не е диета и не вклучува одредени рецепти или одредена храна.

Свесното јадење ќе ви помогне да изгубите тежина без диети и елиминирање на каква било храна е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zdravje/ishrana-i-dieti/svesnoto-jadene-ke-vi-pomogne-da-izgubite-tezhina-bez-dieti-i-eliminirane-na-kakva-bilo-hrana/feed/ 0
Зошто во секој дом треба да има една црвена, розова и виолетова мушкатла: Неверојатно! https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/ve-inspirirame/zoshto-vo-sekoj-dom-treba-da-ima-edna-tsrvena-rozova-i-violetova-mushkatla-neverojatno/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/ve-inspirirame/zoshto-vo-sekoj-dom-treba-da-ima-edna-tsrvena-rozova-i-violetova-mushkatla-neverojatno/#respond Tue, 20 Oct 2020 12:58:16 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=251971

Виолетовите секогаш чувајте ги во дневна соба – таму каде што има најмногу светлина

Зошто во секој дом треба да има една црвена, розова и виолетова мушкатла: Неверојатно! е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/ve-inspirirame/zoshto-vo-sekoj-dom-treba-da-ima-edna-tsrvena-rozova-i-violetova-mushkatla-neverojatno/feed/ 0
Ако сте родени на овој датум, предодредени сте за големи нешта: Испратени сте на овој свет со посебна мисија! https://www.ubavinaizdravje.mk/ekstra/horoskop/ako-ste-rodeni-na-ovoj-datum-predodredeni-ste-za-golemi-neshta-isprateni-ste-na-ovoj-svet-so-posebna-misija/ https://www.ubavinaizdravje.mk/ekstra/horoskop/ako-ste-rodeni-na-ovoj-datum-predodredeni-ste-za-golemi-neshta-isprateni-ste-na-ovoj-svet-so-posebna-misija/#respond Tue, 20 Oct 2020 12:43:53 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=251969

Постојат одредени броеви кои имаат посебна улога, тврдат нумеролозите

Ако сте родени на овој датум, предодредени сте за големи нешта: Испратени сте на овој свет со посебна мисија! е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/ekstra/horoskop/ako-ste-rodeni-na-ovoj-datum-predodredeni-ste-za-golemi-neshta-isprateni-ste-na-ovoj-svet-so-posebna-misija/feed/ 0
Експертите советуваат: Никогаш не ја загревајте оваа храна во микробранова печка https://www.ubavinaizdravje.mk/ekstra/sovet-na-denot/ekspertite-sovetuvaat-nikogash-ne-ja-zagrevajte-ovaa-hrana-vo-mikrobranova-pechka/ https://www.ubavinaizdravje.mk/ekstra/sovet-na-denot/ekspertite-sovetuvaat-nikogash-ne-ja-zagrevajte-ovaa-hrana-vo-mikrobranova-pechka/#respond Tue, 20 Oct 2020 12:30:31 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=251892

Кога готвите парче сирово пилешко во микробранова печка, шансите за рамномерно и темелно готвење се многу мали, што прави потенцијална опасност од загадување на бактериите.

Експертите советуваат: Никогаш не ја загревајте оваа храна во микробранова печка е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/ekstra/sovet-na-denot/ekspertite-sovetuvaat-nikogash-ne-ja-zagrevajte-ovaa-hrana-vo-mikrobranova-pechka/feed/ 0
Дали и вие го цедите лимонот, па ја фрлате кората?! Каква грешка! https://www.ubavinaizdravje.mk/ekstra/sovet-na-denot/dali-i-vie-go-tsedite-limonot-pa-ja-frlate-korata-kakva-greshka/ https://www.ubavinaizdravje.mk/ekstra/sovet-na-denot/dali-i-vie-go-tsedite-limonot-pa-ja-frlate-korata-kakva-greshka/#respond Tue, 20 Oct 2020 12:29:52 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=251967

Не фрлајте ја лимоновата кора! Постојат 5 силни причини за тоа...

Дали и вие го цедите лимонот, па ја фрлате кората?! Каква грешка! е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/ekstra/sovet-na-denot/dali-i-vie-go-tsedite-limonot-pa-ja-frlate-korata-kakva-greshka/feed/ 0
Ќофтиња и шпагети на италијански начин: За 15 минути ќе имате ручек на маса! https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/koftina-i-shpageti-na-italijanski-nachin-za-15-minuti-ke-imate-ruchek-na-masa/ https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/koftina-i-shpageti-na-italijanski-nachin-za-15-minuti-ke-imate-ruchek-na-masa/#respond Tue, 20 Oct 2020 12:08:21 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=251964

Време е со помош на сетилото за вкус да заминете за Италија

Ќофтиња и шпагети на италијански начин: За 15 минути ќе имате ручек на маса! е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/koftina-i-shpageti-na-italijanski-nachin-za-15-minuti-ke-imate-ruchek-na-masa/feed/ 0
Бела Хадид уште еднаш покажала дека едноставноста е највредната модна формула! https://www.ubavinaizdravje.mk/moda/izglednot-shto-go-sakame/bela-hadid-ushte-ednash-pokazhala-deka-ednostavnosta-e-najvrednata-modna-formula/ https://www.ubavinaizdravje.mk/moda/izglednot-shto-go-sakame/bela-hadid-ushte-ednash-pokazhala-deka-ednostavnosta-e-najvrednata-modna-formula/#respond Tue, 20 Oct 2020 11:54:05 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=251956

Бела Хадид блеснала

Бела Хадид уште еднаш покажала дека едноставноста е највредната модна формула! е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/moda/izglednot-shto-go-sakame/bela-hadid-ushte-ednash-pokazhala-deka-ednostavnosta-e-najvrednata-modna-formula/feed/ 0