Се распрашавме: Кое цвеќе да изберете за венчавката?

Кажете им „да” на новите цветни трендови

Покрај вообичаеното цвеќе (ружи, кали, орхидеи), за венчавка можат да се изберат и подзаборавените, но сепак актуелни видови: каранфил, гладиола, хортензија, лаванда, босилек…

Актуелни се комбинациите на нежни нијанси (бела, розова и зелена), како и оние со темни тонови на бордоцрвената или виолетовата – со што се постигнува мошне елегантен ефект.

Кога порачува бидермаер, идната невеста или кума би требало со себе да има фотографија од букетот што е барем сличен на нејзината идеја. Така многу полесно ќе му објасни на аранжерот-декоратор што сака и кои видови цвеќиња и бои да ги употреби. Ако сте нерешителни, дозволете експертите да ве посоветуваат и да ви помогнат во изборот. Една добра идеја е бојата на бидермаерот да ја усогласите со бојата на сандалите.

Дали знаевте?

Не секој цветен аранжман во рацете на невестата претставува бидермаер. Само правилна полутркалезна форма е, а сите други се само букети.

Фото: Guliver/Getty Images

Текст: U&Z

loading...

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време