Ретко кој го знае ова: Потегот што го направила принцезата Дијана на својата венчавка предизвикал многу реакции!

Не ги почитувала правилата

Принцезата Дијана одбила да го изговори зборот што бил задолжителен на својата кралска венчавка

Цел свет знае дека Меган Маркл често ги крши кралските правила, поради што ја излудува кралицата Елизабета Втора.

Но ретко кој знае дека со своето однесување многу поголема прашина кренала нејзината свекрва, покојната принцеза Дијана.

Имено, кога се венчавала со принцот Чарлс во 1981 година во катедралата Свети Павле во Лондон, таа одлучила да не изговори еден збор кој подразбирал дека таа ќе им се покори на желбите на сопругот и дека ќе го слуша.

Од 1662 година, важеле правилата од англиканската книга на заеднички молитви, односно завети според кои жената ќе го сака, негува и слуша својот партнер до смрт.

View this post on Instagram

29 July 1981: Prince Charles and 20 year old royal bride Princess Diana leave St. Paul's Cathedral in London after the end of their fairytale wedding ceremony ■ 29 يوليو 1981: اﻷمير تشارلز والعروس الملكية ذات العشرون ربيعا اﻷميرة ديانا يغادران كاتدرائية القديس بول في لندن بعد انتهاء مراسم زفافهما اﻷسطوري ■ #princessdianaforever #humanitarian #princessofwales #princessdiana #gb #hertruestory #kensingtonpalace #uk #thebritishroyalfamily #theroyalfamily #thebritishmonarchy #queenofhearts #instagood #instaroyal #instalike #di #fashionicon #peoplesprincess #style #glamorous #icon #foreveryoung #uk #الأميرة_ديانا #أميرة_ويلز #أميرة_القلوب #الأميرة_ديانا_لﻷبد #بريطانيا

A post shared by Princess Diana Forever (@princess.diana.forever) on

Според статија во „Њујорк Тајмс“ од 1981 година, принцезата Дијана е првата личност во британското кралско семејство која не го изговорила зборот „obey“ за време на церемонијата за нејзината венчавка, што значи дека не сакала да се покори.

Традиционалистите биле згрозени од нејзиниот потег и започнале големи расправии.

Објаснувањето за овој чин е многу јасно. Принцезата не сакала јавно да испрати порака дека нејзиниот сопруг е доминантен во врската, а со тоа се согласил и Чарлс.

Иако ваквото кршење на кралските традиции предизвикало контроверзии на дворот, но и во британските медиуми, со текот на времето било поставено ново правило.

Следејќи го нејзиниот пример, овој збор не се нашол ниту во заветите на Кејт Мидлтон за време на венчавката со принц Вилијам, а него изговорила ниту војвотката од Сасекс кога се мажела за принц Хари.

View this post on Instagram

The bouquet 💐 💐💐 Princess Diana’s bridal bouquet is one of the most memorable in royal wedding history. The cascade of white gardenias, orchids, freesias and lily of the valley that she carried into St. Paul’s Cathedral on 29 July 1981 was a staggering 42-inches in length and was said to have weighed 2 kilos. It was a show-stopping bouquet that has since been credited with changing the long-standing trend for smaller bouquets. And according to the florist behind the blooms, there was more than one arrangement to think about. London-based florist Longman’s created two identical bouquets for Diana’s nuptials. It’s a tradition that stems back to the Queen’s wedding in 1947, when her all-white, free-flowing bouquet went missing.

A post shared by Princess Diana🌹 (@dianaremembered) on

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време