Месецот во кој се венчаваме ја открива судбината: Стари народни верувања за свадба

Дознајте

Порано луѓето биле многу внимателни кога го одбирале датумот за стапување во брак. Секој месец имал свое значење, па според тоа се одредувало колку е поволен за свадба

Дознајте кој месец се смета за најповолен за венчавање, а кои месеци би требало да ги одбегнувате по секоја цена, според старите народни верувања.

 • Венчај се кога годината е нова, ќе бидете вљубени, добри и искрени.
 • Кога ќе се спојат февруарските птици, немој да се венчаваш туку плаши се за својата судбина.
 • Ако се венчаш кога дува мартовски ветер, уживање и солзи, ќе имаш и од двете.
 • Венчај се во април ако можеш, уживање за неа, уживање за него.
 • Венчај се во мај и сигурно ќе си го уништиш денот.
 • Ако се венчаш кога јунските рози цутат, ќе поминеш мориња и копна.
 • Оние што се венчаваат во јули, ќе мора да работат за леб.
 • Оној што се венча во август, ќе помине низ големи промени во животот.
 • Венчај се во септември во црква и животот ќе ти биде богат и добар.
 • Ако се венчаш во октомври, љубовта ќе цути, но богатството ќе се намали.
 • Ако се венчаш во темниот ноември, уживањето ќе дојде, запомни.
 • Кога декемврискиот снег ќе падне брзо, венчај се и искрената љубов ќе трае.

Освен месецот, се одредувал и поволен ден во неделата за стапување во брачна заедница. Постоела дури и песна по која се планирал денот за венчавката:

Понеделник за богатство, вторник за здравје, среда е најдобра од сите, четврток е за загуби, петок за крстови, сабота е најлоша од сите.

Дознајте кој ден од неделата е најповолен за свадба, а кој за оставање на цигарите
Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време