Родителите треба да внимаваат: Еве какви фотографии во никој случај не треба да објавувате јавно

Бидете внимателни

Секој родител е горд на своето дете и затоа често не размислуваат кога сакаат да се пофалат на секој начин, па објавуваат фотографии без да размислуваат за последиците.

Но, со оглед на тоа што живееме во лудо време кога социјалните мрежи имаат приоритет во животот на многумина, и стануваат отворени за секог, ова не е секогаш добра и безбедна опција.

Ерата на социјални мрежи во која живееме ни донесе многу добри и лоши работи, но додека ние како возрасни сами одлучуваме која приватна содржина да ја објавиме на Интернет, најмладите ја немаат таа привилегија. Додека родителите можеби имаат добри намери да го сторат тоа, објавувањето на неколку фотографии од нивните деца може да ги доведе во опасност. Важно е да се нагласи дека еднаш објавените фотографии од Интернет не можат да исчезнат, т.е. дури и ако ги избришеме технолошки искусните може да ги добијат и треба да бидеме свесни за тоа како истите овие фотографии ќе бидат јавно објавени и кога ќе порасне. Експертите посочуваат дека постојат 6 типа на детски фотографии кои никогаш не треба да ги објавувате.

Фотографии со ознака на градинката, училиштето, спортскиот клуб

Вакви фотографии може да изгледаат безопасни, но не се. Тие можат да привлечат разни предатори давајќи им неколку основни информации за детето што можат да го доведат во опасност, откривајќи каде детето престојува или каде може да се најде.

Фотографии со ознаки за имиња

Фотографиите на вашето дете со име е друг вид фотографија што може да го открие нивниот идентитет. Ако сепак сакате да објавите таква фотографија, проверете дали го замаглувате името на ознаката и сите ознаки на другите деца, доколку ги има на фотографијата.

Фотографии на кои е прикажано непокриеното тело на вашето дете

Откако ќе поставиме фотографија на Интернет, веќе немаме целосна контрола врз неа и не знаеме кој може да ја прегледува, копира или споделува. Објавувањето фотографии што покажуваат голо или делумно покриено тело на вашето дете може да привлече сексуални предатори, а овие фотографии исто така можат да ги направат вашите деца да се чувствуваат непријатно кога ќе пораснат и ќе ги видат објавени на Интернет.

Фотографии на кои се прикажани вознемиреност или лошо однесување

Друг вид фотографии што може да го натераат вашето дете да се чувствува засрамено и фрустрирано кога ќе ги види на Интернет, се фотографии што го покажуваат нивното лошо однесување или други моменти на слабост. Дури и ако причината за проблемите на вашето дете ви изгледа доволно смешно што можете да ја споделите, запомнете дека тоа може да биде вистинска трагедија за вашето дете во овој момент и не треба да се смеете на неговите чувства.

Фотографии што прикажуваат други деца

Кога се обидувате да го заштитите идентитетот на вашите деца преку Интернет, не заборавајте за безбедноста на другите деца. Не објавувајте слики од други деца, а доколку го правите тоа, заматете ги нивните лица и сите други детали што можат да го откријат нивниот идентитет или локација.

Прочитајте и: Експертите ги откриваат тајните на генетиката: Еве што наследува бебето од мајката, а што од таткото!

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време