Родители, внимавајте: Не треба да ја давате оваа храна на вашите најмали

Децата, особено во најраните фази на конзумирање на цврста храна, не треба да јадат сè, а ова е храната што вие како родител треба строго да ја контролирате.

Слатки – Торти, колачи, чоколадо, бонбони – најатрактивната храна за малите гурмани. Но, држете го вашето дете подалеку од кондиторски производи: тие можат да предизвикаат проблеми со здравјето на забите веднаш штом ќе се пробијат низ непцата, а ризикот од детска дебелина и дијабетес не е откажан. Но, имајте на ум: не се препорачува целосно да се исклучат слатките – бидејќи строгата забрана ќе го стимулира интересот за шеќер. Научете го вашето дете да консумира слатки во умерени количини.

Јаткасти плодови – За возрасни, јаткастите плодови се одлична закуска, но дефинитивно не се препорачуваат за деца. Прво, затоа што тие се многу цврсти. Дури и ако бебето веќе ги има сите заби, тоа не значи дека научило да џвака храна. Затоа јаткастите плодови често предизвикуваат повраќање. Друга причина за загриженост е високата алергичност на јаткастите плодови. Покрај тоа, тие имаат способност да предизвикаат реакција самостојно.

Колбаси – Сол, зачини, соја, скроб, конзерванси, стабилизатори… Детските нутриционисти ги прогласија колбасите и виршлите за забранети производи, бидејќи таквиот „хемиски состав“ едноставно го уништува имунитетниот систем на детето.

Слатки газирани пијалаци – веќе долго време се наоѓаат на црната листа на СЗО (Светска здравствена организација). Поради шок-дозата на шеќер, Кока-Кола и нејзините роднини не се препорачуваат дури и за возрасни. Докажана е директна врска: љубителите на слатки газирани пијалаци често страдаат од дебелина, расипување на забите, дијабетес и болести на бубрезите.

Брза храна – Колку подоцна се случува воведувањето во брза храна, толку подобро – затоа што во секоја смисла е непожелна храна, дури и за возрасен. Главните опасности од брзата храна се брзи јаглени хидрати, огромен број калории и транс масти, сол и конзерванси. Во исто време, витамини и корисни микроелементи во хамбургери, помфрит и други работи едноставно недостасуваат.

Прочитајте и: Децата од богати земји имаат најмногу проблеми со тежината

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време