Родители, претпазливост: На овие работи мора да ги научите своите деца

Тинејџерската фаза на детето им задава многу главоболки на многу родители, затоа што тогаш се случуваат разни промени кои честопати не носат со себе позитивни последици. Во оваа смисла, детето треба да се научи секогаш да размислува за себе, и да не го прави истото како и другите, што е особено важно кога станува збор за пушење, алкохол, дрога и секс.

Застани и размисли добро

Во потрага по постојан доказ, важен дел од растењето е обид за нови работи и ризици. Во пубертетот, мозокот работи брзо, а тинејџерите реагираат импулсивно. Трпението е невозможна мисија за еден тинејџер, но ако успеете да поставите сопирачка на вашето дете да застане и да размисли пред големите предизвици – вие сте добар родител!

Научи се да кажуваш „не“

Адолесцентите не можат да им кажат „не“ на своите врсници, бидејќи за нив е најважно да бидат прифатени. Сепак, за некои, тоа функционира, па ако го научите вашето дете да се почитува себеси – нема да имате главоболки.

Секој го прави тоа

Не е изговор, но е реченица што тинејџерите сакаат да ја повторуваат. Првиот пат кога „паѓате“ на таа приказна – ја завршувате кариерата.

Ризик од сексуален однос

Подеднакво е опасно за момчињата и девојчињата, а овој проблем ќе го решите само со отворен разговор. Зборувајте за контрацепција и насочете го вашето дете кон реалноста, бидејќи ако не го сторите тоа, тие ќе добијат информации од своите врсници, а сексот меѓу нив е полн со митови.

Прочитајте и: Добрите страни на воспитувањето деца со домашни миленици

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време