Родители, бидете умерени со комплиментите кон вашите деца и еве зошто

Бидете внимателни

Родителите се најважната алка во воспитувањето на децата и нивниот поглед на светот. Научно е докажано дека децата кои веруваат во себе имаат поголеми шанси да бидат задоволни и остварени подоцна во животот. И, родителите имаат клучна улога во овој поглед.

Научете да го фалите вашето дете, но бидете умерени со комплименти, бидејќи зборовите имаат неверојатна моќ. Како прво, бидете реални, бидејќи фразите немаат ист ефект како вистинската пофалба.

На пример, кога вашето дете ќе добие високи оценки во училиште или ќе добие награда на натпревар, можеби не ви е лесно да го контролирате вашиот ентузијазам, но прекумерното изразување на среќа, како што е „фантастично направи“ или „неверојатно си паметен“, може негативно да влијае на него, вели клиничкиот психолог Николас Вестерс.

„Децата со ниска самодоверба вршат дополнителен притисок врз ваквите изјави, па може да избегнат задачи следниот пат ако се чувствуваат дека премногу бараат“, вели Вестерс.

Не е добро да му се каже на дете: „Вие сте најдобриот, најпаметниот или најубавиот“, без разлика дали станува збор за несигурно дете или со вишок самодоверба. Тие ќе го сфатат како порака дека важат само ако исполнуваат нечии очекувања. Многу е подобро да ги пофалите нивните напори затоа што на тој начин не поставувате нереални очекувања за нив.

Експертите веруваат дека не е исто ако му кажете на детето дека направило нешто добро или дека е генијалец. Пофалбите ја поттикнуваат самодовербата, дека тој секогаш треба да се обидува без оглед на резултатот и не му создава лажна слика.

Пофалбите треба да ги мотивираат децата, лесно е да се забележи нивното лошо однесување, обидете се да забележите што прават добро. Малите деца ќе бидат среќни ако ги фалите нивните пријатели или ако покажете доверба во нивниот избор на пријатели, но само ако сте целосно искрени.

Прочитајте и: Секое дете им е карма на родителите: Ништо не е случајно!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време