Ова се најдобрите совети што можете да ги добиете кога станува збор за воспитување деца

Пред да брзате да помогнете во која било задача, запрашајте се: „Дали моето дете е во реална опасност?“

Секое дете е индивидуа и треба да му се пристапи единствено, посветено и со многу внимание и љубов. Но, постојат неколку универзални правила за воспитување на деца кои ќе ви помогнат вие и вашето дете да прераснете во одговорна личност полна со самодоверба, но која е пред сè пријатна и внимателна не само кон себе и другите.

Дозволете им на децата да прават грешки

За да научат независност, децата мора повремено да прават грешки и да се поправаат без ваша помош. Повеќето родители знаат за што се способни нивните деца, но тие скокаат за да им ги олеснат работите.

Пред да брзате да помогнете во која било задача, запрашајте се: „Дали моето дете е во вистинска опасност?“ Размислете дали вашето дете ги има потребните вештини, доволно спиење и храна. Да? Време е да се повлечете и да видите што ќе се случи.

Следете ги трите правила за домашна работа

Број еден: „Прво направи ја најтешката работа“. Правило број два: Остави го телефонот настрана. Времето за домашна задача можеби не е целосно без технологија (компјутерите, за жал, честопати се и нужно зло), но барем може да бидат и без СМС пораки. Правило број три: Веднаш штом ќе ги завршите задачите, наполнете го ранецот за утре и ставете го покрај вратата.

ФОТО: Getty Images

Ова е јасен процес во три чекори што децата можат да го интернализираат.

Запомнете го акронимот Х.А.Л.Т. (анг. Hungry, Agitated, Lonely, Tired)

Лутината често се јавува затоа што играчот е гладен, вознемирен, осамен или уморен. Бидете сигурни дека вашето дете има сè што е потребно за здрав развој и задоволство, но дозволете му да ја изрази својата индивидуалност.

Планирајте акти на љубезност и помагање

Децата треба да знаат дека помагањето на другите е секојдневна пракса. Научете ги да завршуваат мали задачи секоја недела, како што се фрлање ѓубре или расчистување тревник на соседот. Обука на вашите деца да се фокусираат на другите помага во борбата против себичноста и мрзеливоста.

Бидете строги во однос на спиењето

Студија објавена во 2013 година во списанието „Педијатрикс“ открива дека седумгодишните деца кои имале нередовно време на спиење имале повеќе проблеми во однесувањето отколку оние со постојан сон.

И колку е поизразена неконзистентноста во времето на спиење, проблемите станаа полоши. Ако сте далеку од дома, примамливо е да ги држите децата будни да имате повеќе време со нив. Но, колку што е можно, држете се до вашите сопствени правила. Јавете се или разговарајте преку видео повик за да се збогувате со нив. Само бидете дел од рутината.

Овие однесувања кај децата можат да бидат знак за посериозни проблеми

Текстот продолжува на следната страница!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време