Можете да ја поправите непослушноста на децата со овие техники на разговор

Непослушноста на децата често е резултат на тоа што вашите мали деца не можат да ги „читаат“ социјалните сигнали, а вие сте единствениот кој може да им помогне. Овие техники можат да ви го олеснат многу …

Кога децата се непослушни и немирни, тоа не значи дека нивните намери се злобни, туку само дека имаат проблем со „читање“ на социјалните сигнали околу нив. Затоа ви донесовме четири техники кои можат да им помогнат на децата да ја разберат нивната околина и сè што се случува во тоа:

Прашајте ги отворено…

Наместо да му кажете на вашето дете: „Мора да престанеш да се расправаш со наставниците“, подобро е да ги поставите овие прашања: „Што мислите, како се чувствуваат наставниците кога ги прекинуваш?“, „Што мислеше со тоа?“, „Зошто е тоа што си сакал да го кажеш нешто толку важно?“ и „Може ли да кажеш такво нешто без да звучи како да се расправаш?“.

Таквиот пристап му дава на детето можност да ги разгледа мислите на другите луѓе и како нивното однесување може негативно или позитивно да влијае на другите. Отворените прашања вклучуваат зборови: кој, кога, каде, како и зошто. Исто така може да биде корисно да му кажете на вашето дете да го погледне лицето и да се обиде да погоди како се чувствува. Без оглед на одговорите што ќе ги добиете, дури и ако тоа е само кревање раменици, постојано прашувајте го вашето дете за што мисли дека би било соодветно однесување во дадена ситуација. Ова му помага на детето да размислува за социјалните норми и сигнали и ги учи како да реагираат во иднина.

Социјален набудувач

За да му помогнете на вашето дете да изгради свет за другите, воведете го концептот на социјален шпион. Социјалните шпиони набљудуваат луѓе во различни средини, а потоа забележуваат социјални сигнали како што се волумен на говор, тон, контакт со очите, физичко присуство, прекини, расправии итн.

Можете да го направите ова со одење на јавно место и обид да го забележите однесувањето на другите, а потоа да го протолкувате и да посочите што пишуваат непишаните социјални правила во дадено време. Дискутирајте со вашето дете што сте забележале за да создадете контекст за позитивно социјално однесување.

Играјте со моќта

На вашето дете можеби не му се допаѓа кога му е здодевно и поради тоа може да направи ексцеси во училницата, што може да доведе до лутина или едноставно исклучување. Некои ќе испровоцираат и ќе се караат со наставниците за да излезат смешни и да добијат реакција од пријателите. Прашајте го детето што се случило во специфичната ситуација. Започнете велејќи дека сте забележале дека понекогаш му е тешко да престане да се расправа со наставниците, но дека разбирате како не сакаше да покаже непочитување. Останете неутрални и спокојно разговарајте зошто е важно да бидете љубезни во такви ситуации. Разговарајте со децата за работи што не ги интересираат и зошто е важно да останете љубезни дури и за време на вакви предмети.

Научете ги како да ја „читаат просторијата“

Пред да стапнете во просторија или да се соберете, помогнете му на детето да застане, да ги набљудува и усогласи со собраните, нивната енергија и дискусија, а дури потоа да влезе внатре. Овие вештини може да се градат и дома. Децата кои не можат да престанат да се расправаат имаат тенденција да доминираат во разговорот, но можат да научат да ги толкуваат и да ги земат предвид чувствата на другите. Тоа е патување во кое упорноста е клучна. Родителите треба да бидат утешени од фактот дека сите деца напредуваат со трпеливи и грижливи родители.

Прочитајте и: Безбедносните експерти открија што е опасно за децата во куќата

 

ФОТО: Unsplash

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време