Мајките треба да ги пренесат овие вредности на своите ќерки

Секоја мајка е пример за својата ќерка, па затоа е многу важно да обрнете внимание на сè што ќе им пренесе на своите девојки за време на нивното растење …

Мајка, психотерапевт и блогерка Хаими Троер на својот блог за родителството напиша дека честопати слуша за „особеноста на врската помеѓу таткото и ќерката“. Но, врската мајка-ќерка има и свои убави страни и предизвици, и како што вели Троер, некои работи што девојката сепак ќе ги научи најдобро од нејзината мајка. Еве што мисли дека ѝ треба на секоја девојка од нејзината мајка:

Да верувате во неа

На ќерките треба да им се всади самодоверба и важно е, особено кога се млади, да се чувствуваат како да можат да го освојат целиот свет затоа што во спротивно нема да веруваат доволно во себе. Колку побрзо им всадите самодоверба на своите ќерки и им кажете дека им верувате, толку побрзо ќе научат да веруваат во себе.

Да ѝ потврдите дека нејзината вредност доаѓа одвнатре

Растењето деновиве може да биде брутално, а социјалните медиуми отвораат нов нов свет на лажни вредности, очекувања и стандарди кои никогаш нема да бидат исполнети. Вашата ќерка треба да знае дека сте горди на неа како личност, дека е убава и дека вашата љубов е навистина безусловна. Таа веројатно ќе направи многу грешки за време на своето детство, но важно е да ја научите дека колку и да греши, таа е многу достојна за љубов и прошка.

Да ја научите како да биде самосвесна и да се грижи за себе

Тоа ќе ја научи да биде здрава, и ментално и емоционално – а начинот на обликување на нејзината самосвест е да зборува за нејзините емоции. Може да кажете на пример „Денес сум под стрес затоа што имам премногу работа“ или „Денес сум тажна затоа што…“ – вака ќе научи како да ги изрази своите емоции на здрав начин и да објасни зошто се чувствува добро или лошо.

Да ѝ покажете со пример како да се почитува себеси

Можеби не сте го забележале тоа, но вашата ќерка ве гледа: како се однесувате кон другите и како се однесувате кон себе. Таа мора да види како изгледа кога жената се почитува себеси и има самодоверба – ако се чувствувате така, таа сигурно ќе го забележи и усвои.

Да поминувате време со неа

Времето е драгоцено и затоа ја носите вашата ќерка на заеднички излегувања и поминувате што повеќе време со неа. Поставувајте ѝ прашања, слушајте ја и кажете ѝ дека ја слушате. Поминете време подучувајќи ги нејзините вештини како готвење, шиење, чистење, перење алишта итн. Тоа е прилика да се поврзете подлабоко. Изградете традиции со вашата ќерка кои се специфични за вас и за неа – традициите се одлични начини да создадете убави спомени.

Дадете ѝ простор за грешки

Ова е можеби една од најпредизвикувачките задачи затоа што ниту една мајка не сака да гледа како своето дете оди по опасна патека и прави грешки. Сепак, не можеме да го контролираме животот на нашата ќерка и не можеме да ја спречиме да прави грешки, ниту треба. Треба да ги научиме да носат добри одлуки и да живеат одговорно, а најдобро што можеме да сториме е да бидеме тука за нив и да ги поддржуваме во сите подеми и падови, дури и кога тие не се „совршени“.

Прочитајте и: Магијата на најубавата (и најтешката) работа во светот

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време