Магијата на најубавата (и најтешката) работа во светот

Како родителството ги менува животите?

Многумина велат дека родителството е најубавата работа на светот. И навистина е така. Секојдневните предизвици со кои се соочувате се всушност дел од модерното родителство. Затоа што само кога ќе станете родители, сфаќате дека сте единствениот свет што го имате за вашето мало суштество и дека токму ова суштество бара ваша максимална посветеност.

Колку и да беше тешко и напорно порано, родителската улога денес е непроценлива. Да се ​​донесе дете на вистинскиот пат, во ова лудо и неизвесно време, е вистинска задача, одговорност и голем предизвик. Нема родител кој не сака неговото дете да биде независно, безбедно, самоуверено, слободно. Да прерасне во среќна личност која знае да ги почитува другите луѓе, секогаш почитувајќи ги границите и нивното јас, секогаш со доза критика. Ние веруваме дека како родител често преиспитувате некои од вашите зборови и одлуки, но додека детето расте давајте му можност на слобода на избор дури и да проба како да ја процени ситуацијата во која се наоѓа.

Денес, повеќе од кога било, темата родителство и свесност за родителството е пробиена во медиумите. Затоа не е лесно да се исполни најсложената задача што ни е зададена.

Родителството како нов живот

Кога се мали, тие се вашиот универзум. Тие диктираат како да го поминете вашето време – сè се прилагодува на овие мали, преслатки суштества. Фокусирани сте на нивните желби, нивниот универзум, нивните потреби. Понекогаш е крајно стресно, но го дефинира точно начинот на кој сте поврзани. И понатаму се гради односот, па затоа е важно да бидете достапни и психички и физички. Така детето се сеќава на вас – затоа што тоa ве има само вас. Овде, обрнете посебно внимание на вашето однесување и реакции затоа што детето ги копира родителите и она што го гледа.

И обидете се да ги разгледате тешките ситуации со насмевка на лицето. Вие секогаш ќе бидете родители – без разлика дали вашето дете има 5 или 35 години. Љубовта не познава возраст, особено мајчината затоа што мајката секогаш дише и живее за своето дете.

Прочитајте и: Што значи зборот НЕ за вашите деца

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време