Кога на која возраст децата треба да одат во кревет?

Секое дете има свој режим на спиење, но исто така можете да ги навикнете вашите мали деца на одредена количина на сон уште од раѓање, или преку ден или навечер.

Сепак, и покрај истражувањето и однапред утврдените правила, за да бидат точни, секогаш има отстапувања, така што секое дете е индивидуално. Еве колку децата треба да спијат според нивната возраст, но тоа не мора секогаш да биде правило:

Графиконот опфаќа возраст од пет до 12 години покажува дека децата на возраст од пет години треба да легнат од 18:45 до 20:15 часот, во зависност од времето кога ќе се разбудат. Во меѓувреме, децата на возраст од 11 и 12 години треба да бидат во кревет во секое време од 20:15 до 21:45 часот. Ако петгодишно дете стане во 6:30 часот наутро, тој или таа ќе биде подготвен за спиење во 19:15 часот. Но, ако се разбуди малку подоцна, како во 7 часот наутро, тој ќе биде подготвен за спиење во 19:30 часот. Осумгодишно дете кое ќе стане во 6:45 часот наутро, ќе биде подготвено за спиење во 20:15 часот, а доколку се разбуди во 7:30 часот, треба да си легне во 21 часот.

Ова е препорачана количина на спиење за секоја возрасна група, од бебиња до тинејџери.

Новороденчиња (до 3 месеци): од 14 до 17 часот.
Доенчиња (4 до 11 месеци): од 12 до 15 часа
Бебиња (стари од една до две години): од 11 до 14 часот.
Деца од предучилишна возраст (три до пет години): од 10 до 13 часот.
Училишна возраст (од 6 до 13 години): од 9 до 23 часот.
Тинејџери (од 14 до 17 години): од 8 до 10 часа.

Прочитајте и: Од каде потекнуваат детските стравови

 

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време