Кога е вистинското време за вашите деца да научат да разликуваат бои

Што велат експертите?

Црвената и жолтата се две бои кои едно тригодишно дете треба веќе да може да ги разликува, бидејќи на таа возраст, нивната перцепција за боите почнува да се развива.

Затоа е сосема очекувано вашето дете да може да сортира играчки во жолта или црвена боја, да разликува нијанса на банана од домат и слично. Кога додавате некои предмети во тие бои, повторете го на глас: „Ова е црвена маица“ или „Еве жолта играчка“.

Експертите велат дека веднаш потоа, тригодишното дете може да научи да именува зелена и сина боја, и само тогаш е подготвено да ги запознае и идентификува другите тонови. Но, само кога сте сигурни дека ги научил овие четири бои, можете да започнете да го запознавате со другите и на тој начин да работите на развој на неговата перцепција.

Многу е важно да не брзате со тоа, бидејќи малото дете прво мора да се фокусира на основните бои, за да може да се вклучи во препознавање на другите.

За да го направите учењето поинтересно и без стрес, воведете го во текот на играта, па сортирајте ги играчките по боја со детето, користете пластелин, цртајте, бојте, направете овошна салата по нијанси. Ова може да биде многу забавно и исто така да ве релаксира.

Прочитајте и: Можете да ја поправите непослушноста на децата со овие техники на разговор

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време