5 ситуации за кои е потребно родителско внимание

Совети од експерти

Однесувањето на децата е секогаш добар показател за тоа што треба да се стори повеќе во воспитувањето на децата и на што да се посвети поголемо внимание.

Ниту едно дете не е исто и сите деца имаат различни фази на однесување при растењето, но според психолозите има неколку ситуации за кои е потребно посебно внимание од родителите:

Пребирливи се околу храната

Децата често се пребирливи во изборот на храна и одлучно одбиваат да јадат одредена храна. Ова може да биде знак дека вашето дете има емоционални проблеми. Научниците откриле дека многу пребирливите деца се дијагностицираат со депресија почесто отколку децата кои јадат сè.

Тие се чувствителни околу облеката

Тие може да одбијат да носат некои парчиња облека, но нема да сакаат да ги соблечат другите, дури и ако се искинати. Во исто време, детето не се грижи за времето и можеби ќе сака да стави капа во текот на летото или да носи маица во текот на зимата. Многу родители сметаат дека ова се едноставни каприци. И иако ова е чест случај, тоа исто така може да биде знак на зголемена анксиозност.

Тие користат уреди почесто од вообичаено

Многу деца сакаат да играат игри на своите паметни телефони или компјутери, но децата со вознемиреност можат да поминат повеќе време пред екранот. Научниците откриле дека зависноста од уреди може да биде знак на зголемена анксиозност и стрес. Ако некое дете помине многу време на својот паметен телефон, веројатно се плаши дека ќе пропушти важен настан или порака.

Молат за нови играчки

Многу родители биле во ситуации кога детето ги моли да му купат нешто додека плаче. Се верува дека сите деца ја минуваат оваа фаза, но според психологот Људмила Петрановска, тоа не е сосема точно. Детето обично не се грижи за работи што му недостасуваат во животот сè до тинејџерските години. Нивниот свет е полн со сè што им треба. Меѓутоа, ако родителите често се караат околу своите финансии во присуство на дете или го обвинуваат детето за трошоците, ова може да развие свет на лишување кај детето. Во овој случај, детето смета дека светот е место каде нешто секогаш недостасува и мора да работи напорно за да ги заврши работите. Затоа децата кои го имаат овој недостаток секогаш молат за нови играчки, дури и за оние што не им се потребни. Тие само сакаат да видат дали родителите можат да се грижат за нив.

Тие постојано бараат нови информации

Според психолозите, ако детето постојано бара информации на Интернет, ги следи вестите и поставува повеќе прашања од вообичаеното, тоа може да биде знак на зголемена вознемиреност. Ако откриете дека вашето дете станало многу пољубопитно и поставува прашања од типот: „Што ќе се случи ако започне земјотрес?“, Обидете се внимателно да откриете што ги мачи и кажете им дека сте подготвени да ги слушате и да им помогнете.

Прочитајте и: Родители, бидете умерени со комплиментите кон вашите деца и еве зошто

 

ФОТО: Pexels

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време