15 работи што се менуваат кога бебето ќе пристигне во семејството

Односите меѓу партнерите значително се менуваат по пристигнувањето на бебето, но тоа не значи дека треба да се очајува од тоа. Напротив, треба да ги прифатите овие промени и да уживате во сите ситници што ви ги носи животот во тројка.

Еве 15 факти за односите по пристигнувањето на бебето во семејството.

1. Едвај чекате вашиот партнер да се врати дома од работа

Не затоа што очајно сакате да го видите. Само затоа што тоа значи дека можете да му го предадете бебето и конечно да одите во тоалет.

2. Сè уште излегувате навечер

Иако наместо да одите во некое убаво кафуле или паб, вие сте сега на масата во кујната среде ноќ и уживате во чај и вода. Предноста е во тоа што веќе не мора да се подготвувате специјално за излегување, а најважно за вас е косата да биде чиста и да нема остатоци од повраќање на бебето во неа.

3. Од полноќ до шест наутро го мразите вашиот партнер

Бидејќи постојано се будите и го храните бебето, а потоа се обидувате повторно да заспиете додека вашиот партнер спие мирно покрај вас. Понекогаш сериозно се прашувате дали тоа е доволна причина за развод.

4. Тајно следите колку пелени сменил вашиот партнер 

Потоа го спомнувате тој број во следната кавга. Патем, споменувате и ноќно хранење и колку време ви должи всушност.

5. Сè уште се гушкате пред ТВ

Но, додека тој гледа бокс, вие слушате монитор за бебиња.

6. Немате разбирање за вашиот партнер

Особено кога тој се жали на напорниот ден на работа или кога е малку уморен.

7. Не одите повеќе на романтични одмори

Наместо тоа, брзате до продавницата пред да ја затворат да купите пелени. И вино.

8. Вашиот сексуален живот е поинаков

На брзање во дневната соба, секогаш носите градник за доење затоа што вашите гради се многу чувствителни. Вие сте многу уморни, но не грижете се, вашиот сексуален живот ќе се врати во нормала кога ќе се чувствувате подготвени и поспани.

9. Заради ситниците, го сакате уште повеќе

Од него добивавте цвеќе и излегувавте во романтични ресторани. Сега, ако сопругот влезе во собата кога на бебето треба да му сменат пелените и го стори тоа без збор, се чувствувате како да сте ја освоиле најголемата лотарија.

10. Сè уште шепотите на перницата

Но, сега сè оди без секс. Пред бебето зборувавте за вашите најдлабоки чувства, а сега се согласувате кој ќе стане од кревет кога бебето ќе се разбуди.

11. Повеќе не поминувате време заедно како двојка

Освен ако не ги изброите тие 30 секунди кога вашето бебе заспа, а вашиот сопруг само што се врати дома. Сето ова трае сè додека на бебето не треба да му се смени пелената и тоа да се разбуди.

12. Се чувствувате чудно кога вашиот партнер случајно ве нарекува „мама“

Ох – по такви случајности, ви се чини дека вашиот сексуален живот никогаш нема да се опорави.

13. Порано водевте интересни политички дебати

Сега најважната политичка тема е кој ќе стане на плачот на бебето во текот на ноќта и кој ќе оди во самопослуга.

14. Предиграта е минато

Во ретки прилики кога имате време за секс, нема да губите време на предигра, бидејќи сè треба да се заврши пред да се разбуди бебето.

15. Сè повеќе сфаќате колку го сакате вашиот партнер

Моментите кога вашиот партнер го држи бебето во раце се најубавото нешто што некогаш сте го виделе. И затоа го сакате сè повеќе и повеќе. Многу повеќе отколку што можете да си замислите.

Прочитајте и: Истражување: Детето треба да спие со мајката најмалку 3 години

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време