Мобилните телефони лошо влијаат на психичкото здравје на вашето дете

Голема е веројатноста да се појават проблеми со анксиозност

Можеби на вашето дете сте му купиле мобилен телефон од најдобри намери, но сигурно не сте му направиле услуга кога е во прашање неговото ментално здравје.

Употребата на мобилните телефони влијае на тинејџерите многу негативно, а за тоа сведочи податокот дека секојдневната употреба на социјалните мрежи само три пат на ден е опасна по нивното психичко здравје.

Научниците набљудувале 13.000 тинејџери од повеќе од 1.000 училишта во Англија. Дури 28 отсто од девојките кои ги користеле социјалните мрежи имале зголемување на анксиознота од останатите. Момчињата исто така се зависни од социјални мрежи, но значајно помалку од девојчињата.

Девојчињата кои слободното време го поминуваат на социјалните мрежи се изложени на сајбер насилство, губиток на сон и намалување на физичката активност.

Социјалните мрежи сами по себе не се виновни за пореметувања, но зачестената употреба може да има влијание на психичкото здравје кај девојчињата. Најмногу со употреба на апликациите WhatsApp и Snapchat.

Тинејџерите не се среќаваат само со анксиозност туку и со депресија, тага, недостаток на сон, пренесува „Daily Meil“. Потребата за социјални мрежи доживеа експанзија помеѓу 2013-та и 2015-та година. Процентот на луѓе кои користат социјални мрежи значајно расте.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време