Пристигна првото бебе родено во вода во Македонија

Болница „Плодност“, Битола

Болницата „Плодност“, следејќи ги светските трендови од областа на технологијата и едукацијата, целосно се подготви за примена и на овој вид алтернативно породување, преку стручната надградба на својот персонал и техничките можности и капацитети.

Синоќа во приватната гинеколошко-акушерска болница „Плодност“ во Битола, се роди првото бебе во вода, метод кој првпат се применува во која било болница во Македонија.

Мајката е од Битола, станува збор за прва бременост и вчеравечер, околу 23 часот, на свет донесе женско дете.

Мајката и бебето се во одлична состојба, а родилката е пресреќна што на овој начин и’ беше овозможено породувањето во болницата „Плодност“.

Ова е огромен успех за тимот на болницата „Плодност“, кој по многубројните обуки надвор од државата, имаше можност овој метод да ја примени првпат и во Македонија.

Породувањето за мајката и за новороденчето со овој метод носи голем број предности: топлината на водат го опушта телото, што за мајката значи намалување на родилните болки, кои траат пократко и се поефективни, со што се намалува потребата од обезболување.

Кадата во која се одвива породувањето е специјално изработена од материјал и со форма дизајнирана за породување и во таков облик кој и’ дава комфор на родилката и на акушерките за заемна работа.

Породувањето во вода важи за алтернативен метод, кој е често применлив во клиниките во светот.

Болницата „Плодност“, следејќи ги светските трендови од областа на технологијата и едукацијата, целосно се подготви за примена и на овој вид алтернативно породување, преку стручната надградба на својот персонал и техничките можности и капацитети.

Текст и фото: ПР

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време