Патувања – Убавина и здравје https://www.ubavinaizdravje.mk Sat, 18 Jul 2020 11:01:37 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.2 Сè што треба да знаете за безбедно кампување: Хотел со милион ѕвездички https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/se-shto-treba-da-znaete-za-bezbedno-kampuvane-hotel-so-milion-zvezdichki/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/se-shto-treba-da-znaete-za-bezbedno-kampuvane-hotel-so-milion-zvezdichki/#respond Sun, 19 Jul 2020 10:00:14 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=240880

Кампувањето е идеално бегство од секојдневјето, кое подразбира целосна исклученост од цивилизацијата и комплетно уживање под отворено небо и во чиста природа. Меѓутоа, свесни сме дека овој тип одмор со себе носи и голем број дилеми: како, каде, со кого...

Сè што треба да знаете за безбедно кампување: Хотел со милион ѕвездички е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/se-shto-treba-da-znaete-za-bezbedno-kampuvane-hotel-so-milion-zvezdichki/feed/ 0
Град на духови: Не се влегува во овој проколнат град по заоѓањето на сонцето! (ВИДЕО) https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/grad-na-duhovi-ne-se-vleguva-vo-ovoj-prokolnat-grad-po-zaoganeto-na-sontseto-video/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/grad-na-duhovi-ne-se-vleguva-vo-ovoj-prokolnat-grad-po-zaoganeto-na-sontseto-video/#respond Mon, 06 Jul 2020 11:07:15 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=239059

Урнатините на древниот град Бангар во Индија привлекуваат интерес со децении, а според легендата, на ова место не смеете доаѓате по самрак

Град на духови: Не се влегува во овој проколнат град по заоѓањето на сонцето! (ВИДЕО) е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/grad-na-duhovi-ne-se-vleguva-vo-ovoj-prokolnat-grad-po-zaoganeto-na-sontseto-video/feed/ 0
Туристите на Малдиви можат од 15 јули! https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/turistite-na-maldivi-mozhat-od-15-juli/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/turistite-na-maldivi-mozhat-od-15-juli/#respond Sun, 05 Jul 2020 09:30:07 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=238936

Малдивите повторно ќе примат туристи од 15 јули, по ограничувањата воведени поради пандемијата на коронавирус.

Туристите на Малдиви можат од 15 јули! е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/turistite-na-maldivi-mozhat-od-15-juli/feed/ 0
Најмистериозниот народ на светот: Никој не знае од каде потекнуваат, а еве како се штителе од болести и од зли духови! https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/najmisteriozniot-narod-na-svetot-nikoj-ne-znae-od-kade-poteknuvaat-a-eve-kako-se-shtitele-od-bolesti-i-od-zli-duhovi/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/najmisteriozniot-narod-na-svetot-nikoj-ne-znae-od-kade-poteknuvaat-a-eve-kako-se-shtitele-od-bolesti-i-od-zli-duhovi/#respond Fri, 03 Jul 2020 11:15:33 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=238786

Кога девојче Аину ќе наполни 6 или 7 години, добива тетоважа прво над горните усни

Најмистериозниот народ на светот: Никој не знае од каде потекнуваат, а еве како се штителе од болести и од зли духови! е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/najmisteriozniot-narod-na-svetot-nikoj-ne-znae-od-kade-poteknuvaat-a-eve-kako-se-shtitele-od-bolesti-i-od-zli-duhovi/feed/ 0
Аеродромите почнуваат со работа од утре, а еве го протоколот што Грција го воведе за влез во државата! https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/aerodromite-pochnuvaat-so-rabota-od-utre-a-eve-go-protokolot-shto-grtsija-go-vovede-za-vlez-vo-drzhavata/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/aerodromite-pochnuvaat-so-rabota-od-utre-a-eve-go-protokolot-shto-grtsija-go-vovede-za-vlez-vo-drzhavata/#respond Tue, 30 Jun 2020 09:52:47 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=238253

Доколку случајно се погоди да ве проверуваат, резултатите ќе ги чекате во самоизолација во Грција

Аеродромите почнуваат со работа од утре, а еве го протоколот што Грција го воведе за влез во државата! е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/aerodromite-pochnuvaat-so-rabota-od-utre-a-eve-go-protokolot-shto-grtsija-go-vovede-za-vlez-vo-drzhavata/feed/ 0
5 земји во Европа што немаат аеродром: До нив никако не можете да стигнете со авион! https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/5-zemji-vo-evropa-shto-nemaat-aerodrom-do-niv-nikako-ne-mozhete-da-stignete-so-avion/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/5-zemji-vo-evropa-shto-nemaat-aerodrom-do-niv-nikako-ne-mozhete-da-stignete-so-avion/#respond Wed, 24 Jun 2020 14:01:25 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=237571

Дознајте кои држави во Европа не нудат можност за летање со авион

5 земји во Европа што немаат аеродром: До нив никако не можете да стигнете со авион! е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/5-zemji-vo-evropa-shto-nemaat-aerodrom-do-niv-nikako-ne-mozhete-da-stignete-so-avion/feed/ 0
Каде е најдобро да одите на соло патување? https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/kade-e-najdobro-da-odite-na-solo-patuvane/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/kade-e-najdobro-da-odite-na-solo-patuvane/#respond Wed, 10 Jun 2020 08:02:38 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=236164

Патувањето без придружник е понекогаш всушност најдобриот начин за патување затоа што ќе можете да уживате во дестинацијата во мир, да видите што ве интересира и да го сторите тоа како што сметате дека е соодветно.

Каде е најдобро да одите на соло патување? е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/kade-e-najdobro-da-odite-na-solo-patuvane/feed/ 0
Луксузни апартмани само за 18 евра, вили во Дубровник со базен за 30 евра од ноќ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/luksuzni-apartmani-samo-za-18-evra-vili-vo-dubrovnik-so-bazen-za-30-evra-od-nok/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/luksuzni-apartmani-samo-za-18-evra-vili-vo-dubrovnik-so-bazen-za-30-evra-od-nok/#respond Sun, 17 May 2020 12:30:32 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=233190

Иако досега важеше за една од најскапите летни дестинации во Европа и пошироко, ситуацијата со коронавирусот го направи своето. Имено, Хрватска, а и другите туристички земји, прават сè за да ја спасат туристичката сезона, која речиси е уништена. Последното истражување во Хрватска покажува дека ова лето ќе биде сезона на ниски цени. На Хвар, на […]

Луксузни апартмани само за 18 евра, вили во Дубровник со базен за 30 евра од ноќ е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/luksuzni-apartmani-samo-za-18-evra-vili-vo-dubrovnik-so-bazen-za-30-evra-od-nok/feed/ 0
Неразјаснета мистерија: Воз со патници влегол во тунел и засекогаш исчезнал https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/nerazjasneta-misterija-voz-so-patnitsi-vlegol-vo-tunel-i-zasekogash-ischeznal/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/nerazjasneta-misterija-voz-so-patnitsi-vlegol-vo-tunel-i-zasekogash-ischeznal/#respond Sat, 16 May 2020 11:34:43 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=233086

На 14 јули 1911 година, компанијата „Занети” им понудила бесплатно возење на богатите Италијанци во рамките на својата рекламна кампања за новиот воз. 106 патници уживале во возењето, разгледувајќи ги прекрасните пејсажи на Италија, а особено се радувале на проаѓањето низ новоизградениот тунел, еден од најдолгите и најголемите во тоа време. Од тој момент започнува […]

Неразјаснета мистерија: Воз со патници влегол во тунел и засекогаш исчезнал е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/nerazjasneta-misterija-voz-so-patnitsi-vlegol-vo-tunel-i-zasekogash-ischeznal/feed/ 0
Жени со чинии во усните: Зошто овие убавици решаваат да се унаказат вака? https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/zheni-so-chinii-vo-usnite-zoshto-ovie-ubavitsi-reshavaat-da-se-unakazat-vaka/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/zheni-so-chinii-vo-usnite-zoshto-ovie-ubavitsi-reshavaat-da-se-unakazat-vaka/#respond Thu, 07 May 2020 11:08:11 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=231945

На девојките помеѓу 15 и 16 години, мајките им ги расекуваат усните и им ги кршат предните два заба на долната вилица за да можат да стават мала чинија (најчесто глинена или дрвена)

Жени со чинии во усните: Зошто овие убавици решаваат да се унаказат вака? е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/patuvana/zheni-so-chinii-vo-usnite-zoshto-ovie-ubavitsi-reshavaat-da-se-unakazat-vaka/feed/ 0