Направи сама – Убавина и здравје https://www.ubavinaizdravje.mk Thu, 06 Aug 2020 21:31:46 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.2 За нервите – мир, за мозокот – тонус! https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/za-nervite-mir-za-mozokot-tonus/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/za-nervite-mir-za-mozokot-tonus/#respond Fri, 07 Aug 2020 07:30:19 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=243313

„Нема ништо подобро од тоа што ни го дава природата – тоа е моето цврсто уверување. Затоа, би сакала да ми кажете кои растенија може да помогнат да се справиме со нервната напнатост и да ја подобриме работата на мозокот?“, прашува Наташа Б. од Скопје, а одговара неврологот и иглорефлексотерапевтка Ирина Василевна Даценко (Киев). Ве […]

За нервите – мир, за мозокот – тонус! е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/za-nervite-mir-za-mozokot-tonus/feed/ 0
Аделина Тахири се „заигра“ со Фотошоп – Претера со корекциите, фановите веднаш и замерија https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/adelina-tahiri-se-zaigra-so-fotoshop-pretera-so-korektsiite-fanovite-vednash-i-zamerija/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/adelina-tahiri-se-zaigra-so-fotoshop-pretera-so-korektsiite-fanovite-vednash-i-zamerija/#respond Sun, 26 Jul 2020 17:02:43 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=241812

Нема сомнеж дека Аделина Тахири има тело на кое треба да се завидува. Познатата пејачка ги воодушеви фановите со брзото враќање во форма после породувањето, искуство кое го сподели со јавноста откривајќи ги на социјалните мрежи сите режими и производи кои ги користела за слабеење. Но, и покрај овој факт, се чини дека повторно проценила […]

Аделина Тахири се „заигра“ со Фотошоп – Претера со корекциите, фановите веднаш и замерија е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/adelina-tahiri-se-zaigra-so-fotoshop-pretera-so-korektsiite-fanovite-vednash-i-zamerija/feed/ 0
Домашна заштита од комарци: Потребни ви се само две состојки https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/domashna-zashtita-od-komartsi-potrebni-vi-se-samo-dve-sostojki/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/domashna-zashtita-od-komartsi-potrebni-vi-se-samo-dve-sostojki/#respond Thu, 23 Jul 2020 12:36:57 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=241544

Каде има лето, има и комарци. Ако одлучите слободното време да го поминете во природа, не заборавајте да донесете лек против овие мали напасти.

Домашна заштита од комарци: Потребни ви се само две состојки е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/domashna-zashtita-od-komartsi-potrebni-vi-se-samo-dve-sostojki/feed/ 0
Направете базен за само 8 евра: Потребни ви се палети и најлон! (ВИДЕО) https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/napravete-bazen-za-samo-8-evra-potrebni-vi-se-paleti-i-najlon-video/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/napravete-bazen-za-samo-8-evra-potrebni-vi-se-paleti-i-najlon-video/#respond Wed, 22 Jul 2020 09:15:01 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=241332

Доколку не сакате да купувате монтажен базен, ова лето можете да го направите сами

Направете базен за само 8 евра: Потребни ви се палети и најлон! (ВИДЕО) е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/napravete-bazen-za-samo-8-evra-potrebni-vi-se-paleti-i-najlon-video/feed/ 0
Домашна аптека: 3 совети за олеснување на најчестите тегоби https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/domashna-apteka-3-soveti-za-olesnuvane-na-najchestite-tegobi/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/domashna-apteka-3-soveti-za-olesnuvane-na-najchestite-tegobi/#respond Sun, 19 Jul 2020 06:30:10 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=240812

Ве мачи првут? Или забоболка? Се чувствувате напнато? Имаме решение! Еве што најдовме во бабината аптека… Рецепт за течност против првут Многумина имаат проблем со првут, а тој може да биде толку упорен што ни најдобрите производи на пазарот не помагаат и не даваат плод. Можеби затоа најдобро е да се посегне по природни методи […]

Домашна аптека: 3 совети за олеснување на најчестите тегоби е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/domashna-apteka-3-soveti-za-olesnuvane-na-najchestite-tegobi/feed/ 0
Едноставен трик што ќе ви помогне да ги одвоите жолчките од белките https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/ednostaven-trik-shto-ke-vi-pomogne-da-gi-odvoite-zholchkite-od-belkite/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/ednostaven-trik-shto-ke-vi-pomogne-da-gi-odvoite-zholchkite-od-belkite/#respond Sun, 12 Jul 2020 09:30:50 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=239986

Постојат различни начини и прибори со чија  помош може да се одвои жолчката од белката, но овој е секако поинаков и поинтересен од другите. Ако не ви поаѓа од рака да ги издвоите жолчките користејќи некој од вообичаените методи, тогаш вистинско време е да употребите празно пластично шише. Потребно е само да се скрши јајцето […]

Едноставен трик што ќе ви помогне да ги одвоите жолчките од белките е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/ednostaven-trik-shto-ke-vi-pomogne-da-gi-odvoite-zholchkite-od-belkite/feed/ 0
Слатки со пенести бонбони https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/slatki-so-penesti-bonboni/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/slatki-so-penesti-bonboni/#respond Sun, 12 Jul 2020 09:00:33 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=239974

Знаете ли дека од воздушестите и мирисливи пенести бонбони можете да замесите фондан-смеса, да направите вкусни колачи или фантастични декорации?

Слатки со пенести бонбони е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/slatki-so-penesti-bonboni/feed/ 0
Дезинфицирајте го просторот со сода бикарбона https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/dezinfitsirajte-go-prostorot-so-soda-bikarbona/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/dezinfitsirajte-go-prostorot-so-soda-bikarbona/#respond Sun, 12 Jul 2020 08:00:22 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=239966

Покрај тоа што повремено се користи во кулинарството како замена за квасец и во голем број козметички третмани, сода бикарбона е одлично средство и за дезинфекција на работниот простор. Течноста од вода и сода бикарбона е исклучително делотворна за одржување керамички, дрвени, метални, пластични и слични површини. Со неа може да се чистат подовите, кујнските […]

Дезинфицирајте го просторот со сода бикарбона е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/dezinfitsirajte-go-prostorot-so-soda-bikarbona/feed/ 0
Направете природна паста за заби https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/napravete-prirodna-pasta-za-zabi/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/napravete-prirodna-pasta-za-zabi/#respond Tue, 07 Jul 2020 20:30:44 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=239323

Вашиот стоматолог ќе биде изненаден од состојбата на вашите заби. Пробајте!

Направете природна паста за заби е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/napravete-prirodna-pasta-za-zabi/feed/ 0
Зачинска аптека од саксија https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/zachinska-apteka-od-saksija/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/zachinska-apteka-od-saksija/#respond Tue, 07 Jul 2020 17:00:59 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=239295

Многу од нас имаат желба да одгледуваме некоја билка во домот, на прозорската штица. Интересни се оние што не само што се користат во кулинарството туку имаат и лековити својства. Овој пат зборуваме за босилек, рузмарин и нане. Босилек Се применува и во народната и во официјалната медицина. Во кулинарството е чест зачин. * Ефикасен […]

Зачинска аптека од саксија е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/napravi-sama/zachinska-apteka-od-saksija/feed/ 0