Домашни миленичиња – Убавина и здравје https://www.ubavinaizdravje.mk Tue, 28 Jul 2020 06:43:51 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.2 Ова се знаци дека вашето домашно милениче е под стрес https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/ova-se-znatsi-deka-vasheto-domashno-mileniche-e-pod-stres/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/ova-se-znatsi-deka-vasheto-domashno-mileniche-e-pod-stres/#respond Tue, 28 Jul 2020 06:43:51 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=241990

Животните, како и луѓето, можат да доживеат стрес или вознемиреност. Сепак, понекогаш ова е тешко да се открие. Затоа ветеринарите открија некои од најчестите знаци дека вашето куче или мачка страдаат од стрес.

Ова се знаци дека вашето домашно милениче е под стрес е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/ova-se-znatsi-deka-vasheto-domashno-mileniche-e-pod-stres/feed/ 0
Дали кучињата можат да се заљубат? https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/dali-kuchinata-mozhat-da-se-zalubat/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/dali-kuchinata-mozhat-da-se-zalubat/#respond Fri, 17 Jul 2020 08:00:48 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=240608

Многумина ќе речат дека кучињата немаат чувства како што ние луѓето имаме и не можат да се заљубуваат. Дали се во право? Точниот одговор е: да и не.

Дали кучињата можат да се заљубат? е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/dali-kuchinata-mozhat-da-se-zalubat/feed/ 0
Овие намирници што сигурно ги имате дома може да бидат фатални за вашата мачка https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/ovie-namirnitsi-shto-sigurno-gi-imate-doma-mozhe-da-bidat-fatalni-za-vashata-machka/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/ovie-namirnitsi-shto-sigurno-gi-imate-doma-mozhe-da-bidat-fatalni-za-vashata-machka/#respond Tue, 14 Jul 2020 13:22:07 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=240330

Постојат неколку намирници што се наоѓаат речиси во секое домаќинство, а кои можат да бидат фатални за мачките.

Овие намирници што сигурно ги имате дома може да бидат фатални за вашата мачка е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/ovie-namirnitsi-shto-sigurno-gi-imate-doma-mozhe-da-bidat-fatalni-za-vashata-machka/feed/ 0
Размислувате за мачка како домашно милениче? Еве зошто тие се навистина одлични https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/razmisluvate-za-machka-kako-domashno-mileniche-eve-zoshto-tie-se-navistina-odlichni/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/razmisluvate-za-machka-kako-domashno-mileniche-eve-zoshto-tie-se-navistina-odlichni/#respond Wed, 10 Jun 2020 08:28:47 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=236170

На многумина мачките им се омилени домашни миленици, а нивните сопственици знаат дека и покрај погрешното верување дека се студени и не покажуваат доволно љубов, живеењето со нив носи големи придобивки.

Размислувате за мачка како домашно милениче? Еве зошто тие се навистина одлични е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/razmisluvate-za-machka-kako-domashno-mileniche-eve-zoshto-tie-se-navistina-odlichni/feed/ 0
Ана Николиќ на ќерката ѝ купи играчка од 200 евра, но тој веднаш ѝ ја грабна! (ФОТО) https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/ana-nikolik-na-kerkata-kupi-igrachka-od-200-evra-no-toj-vednash-ja-grabna-foto/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/ana-nikolik-na-kerkata-kupi-igrachka-od-200-evra-no-toj-vednash-ja-grabna-foto/#respond Sun, 24 May 2020 15:27:04 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=234203

Ана Николиќ на својот инстаграм-профил објави фотографија со која ги засмеа своите многубројни следбеници. Имено,  на фотографијата се гледа електричниот автомобил од марката „мерцедес“, кој популарната пејачка и Стефан Ѓуриќ Раста ѝ го купија на својата единица Тара, меѓутоа, девојчето изгледа не се воодушевило од новата играчка, која чини 200 евра.     View this […]

Ана Николиќ на ќерката ѝ купи играчка од 200 евра, но тој веднаш ѝ ја грабна! (ФОТО) е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/ana-nikolik-na-kerkata-kupi-igrachka-od-200-evra-no-toj-vednash-ja-grabna-foto/feed/ 0
Домашните миленичиња имаат бројни придобивки за здравјето на луѓето, а овие се само некои од најзначајните https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/domashnite-milenichina-imaat-brojni-pridobivki-za-zdravjeto-na-lugeto-a-ovie-se-samo-nekoi-od-najznachajnite/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/domashnite-milenichina-imaat-brojni-pridobivki-za-zdravjeto-na-lugeto-a-ovie-se-samo-nekoi-od-najznachajnite/#respond Mon, 18 May 2020 06:45:19 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=233220

Миленичињата нè прават среќни, нивното присуство има позитивен ефект врз здравјето затоа што го зголемува чувството на безбедност и заштита, а интеракцијата со домашно милениче предизвикува лачење на окситоцин - љубовен хормон кој предизвикува чувства на среќа и доверба, објаснуваат психолозите.

Домашните миленичиња имаат бројни придобивки за здравјето на луѓето, а овие се само некои од најзначајните е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/domashnite-milenichina-imaat-brojni-pridobivki-za-zdravjeto-na-lugeto-a-ovie-se-samo-nekoi-od-najznachajnite/feed/ 0
И кучињата поминуваат низ пубертет: Еве што го карактеризира https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/i-kuchinata-pominuvaat-niz-pubertet-eve-shto-go-karakterizira/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/i-kuchinata-pominuvaat-niz-pubertet-eve-shto-go-karakterizira/#respond Sun, 17 May 2020 17:37:17 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=233233

Според научниците, кучињата поминуваат низ многу чувствителен период на почетокот на пубертетот што ги тера да се однесуваат исто како луѓето. Кученцата се врзуваат со луѓето исто како децата. Но сопствениците честопати чувствуваат дека не успеале да ги воспитаат добро кога кученцата се во адолесценција, а кај повеќето кучиња тоа се случува кога имаат околу […]

И кучињата поминуваат низ пубертет: Еве што го карактеризира е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/i-kuchinata-pominuvaat-niz-pubertet-eve-shto-go-karakterizira/feed/ 0
Колку цврсто се врзуваат кучињата за својот сопственик: 4 причини зошто таа врска е нераскинлива! https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/kolku-tsvrsto-se-vrzuvaat-kuchinata-za-svojot-sopstvenik-4-prichini-zoshto-taa-vrska-e-neraskinliva/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/kolku-tsvrsto-se-vrzuvaat-kuchinata-za-svojot-sopstvenik-4-prichini-zoshto-taa-vrska-e-neraskinliva/#respond Tue, 05 May 2020 11:48:06 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=231670

Дознајте на кои начини се поврзуваат кучињата со сопствениците и како ја зајакнуваат таа врска

Колку цврсто се врзуваат кучињата за својот сопственик: 4 причини зошто таа врска е нераскинлива! е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/kolku-tsvrsto-se-vrzuvaat-kuchinata-za-svojot-sopstvenik-4-prichini-zoshto-taa-vrska-e-neraskinliva/feed/ 0
Експертите одговараат: Што сакаат да ни кажат кучињата кога нѐ лижат? https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/ekspertite-odgovaraat-shto-sakaat-da-ni-kazhat-kuchinata-koga-n-lizhat/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/ekspertite-odgovaraat-shto-sakaat-da-ni-kazhat-kuchinata-koga-n-lizhat/#respond Tue, 28 Apr 2020 11:08:02 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=230385

Според експертите, лижењето за кучињата е начин на комуницирање и нивните пораки не треба да се игнорираат.

Експертите одговараат: Што сакаат да ни кажат кучињата кога нѐ лижат? е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/ekspertite-odgovaraat-shto-sakaat-da-ni-kazhat-kuchinata-koga-n-lizhat/feed/ 0
Во самоизолација сте и имате мачка? Еве на што би требало да внимавате! https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/vo-samoizolatsija-ste-i-imate-machka-eve-na-shto-bi-trebalo-da-vnimavate/ https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/vo-samoizolatsija-ste-i-imate-machka-eve-na-shto-bi-trebalo-da-vnimavate/#respond Sun, 12 Apr 2020 11:00:16 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=227976

Претставниците од британското здружение на ветеринари соопштиле дека животните може да бидат преносители и може да го задржат вирусот на своето крзно доколку ги допре човек, кој е заразен со коронавирус. Тие на сопствениците на миленичиња кои имаат коронавирус или се во изолација, им препорачуваат нивната мачка да ја чуваат затворена, доколку имаат услови, се […]

Во самоизолација сте и имате мачка? Еве на што би требало да внимавате! е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/zhivoten-stil/domashni-milenichina/vo-samoizolatsija-ste-i-imate-machka-eve-na-shto-bi-trebalo-da-vnimavate/feed/ 0