Бременост и породување – Убавина и здравје https://www.ubavinaizdravje.mk Tue, 04 Aug 2020 16:55:56 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.2 Ешли Греем целосно гола со синот на градите (ФОТО) https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/eshli-greem-tselosno-gola-so-sinot-na-gradite-foto/ https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/eshli-greem-tselosno-gola-so-sinot-na-gradite-foto/#respond Tue, 04 Aug 2020 16:54:51 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=242995

Плус-сајз манекенката Ешли Греем за магазинот „Ел“ позираше целосно гола со својот син Исак на градите, а во интервјуто за новото издание, зборува за мајчинството. Имам неколку членови на семејството кои се бремени и инстинктот ми кажува да им дадам совет, но се воздржувам секој пат затоа што се сеќавам како се чувствував кога другите […]

Ешли Греем целосно гола со синот на градите (ФОТО) е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/eshli-greem-tselosno-gola-so-sinot-na-gradite-foto/feed/ 0
Ешли Греам во бикини 6 месеци по породувањето: Ги покажа сите стрии и лузни на стомакот (ФОТО) https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/eshli-gream-vo-bikini-6-mesetsi-po-poroduvaneto-gi-pokazha-site-strii-i-luzni-na-stomakot-foto/ https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/eshli-gream-vo-bikini-6-mesetsi-po-poroduvaneto-gi-pokazha-site-strii-i-luzni-na-stomakot-foto/#respond Thu, 30 Jul 2020 17:50:16 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=242477

Славната плус-сајз манекенка Ешли Греам кон крајот на јануари на свет го донесе своето прво дете, и одлучи да биде брутално искрена за работите што сега се нејзино секојдневие.     View this post on Instagram   those cheeks tho!!🥺❤️‼️ love you all!! A post shared by A S H L E Y G R A […]

Ешли Греам во бикини 6 месеци по породувањето: Ги покажа сите стрии и лузни на стомакот (ФОТО) е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/eshli-gream-vo-bikini-6-mesetsi-po-poroduvaneto-gi-pokazha-site-strii-i-luzni-na-stomakot-foto/feed/ 0
Ситно брои до породувањето: Џиџи Хадид во седмиот месец од бременоста изгледа вака (ФОТО) https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/sirno-broi-do-poroduvaneto-dhidhi-hadid-vo-8-ot-mesets-od-bremenosta-izgleda-vaka-foto/ https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/sirno-broi-do-poroduvaneto-dhidhi-hadid-vo-8-ot-mesets-od-bremenosta-izgleda-vaka-foto/#respond Fri, 17 Jul 2020 12:21:27 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=240661

Супермоделката Џиџи Хадид (25) и нејзиниот партнер музичарот Зејн Малик (27) го очекуваат првото дете, а ангелот на „Викторија сикрет“ конечно го покажа трудничкиот стомак и го откри полот на детето. Имено, најбараната светска манекенка објави видеоснимка на која открива дека наскоро треба да добијат девојче.   View this post on Instagram   Quarantine mood […]

Ситно брои до породувањето: Џиџи Хадид во седмиот месец од бременоста изгледа вака (ФОТО) е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/sirno-broi-do-poroduvaneto-dhidhi-hadid-vo-8-ot-mesets-od-bremenosta-izgleda-vaka-foto/feed/ 0
До фигурата од пред бременоста без диета https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/do-figurata-od-pred-bremenosta-bez-dieta/ https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/do-figurata-od-pred-bremenosta-bez-dieta/#respond Fri, 10 Jul 2020 18:00:15 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=239845

Имајте предвид дека е полесно да дојдете до резултатите со подобар избор на намирници и со физичка активност отколку со намалување на бројот на калории.

До фигурата од пред бременоста без диета е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/do-figurata-od-pred-bremenosta-bez-dieta/feed/ 0
Бремени жени, шетајте – вашите бебиња ќе бидат поздрави! https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/bremeni-zheni-shetajte-vashite-bebina-ke-bidat-pozdravi/ https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/bremeni-zheni-shetajte-vashite-bebina-ke-bidat-pozdravi/#respond Fri, 10 Jul 2020 09:43:57 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=239742

Секојдневната прошетка за време на бременоста е „добро за бебето“ затоа што може да го зголеми производството на соединенија во мајчиното млеко кои помагаат да се спречи дебелината и дијабетесот кај новороденчиња.

Бремени жени, шетајте – вашите бебиња ќе бидат поздрави! е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/bremeni-zheni-shetajte-vashite-bebina-ke-bidat-pozdravi/feed/ 0
Европска шампионка во стрелаштво почина од еклампсија: Дознајте сѐ за оваа опасна состојба што се јавува во бременоста! https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/evropska-shampionka-vo-strelashtvo-pochina-od-eklampsija-doznajte-s-za-ovaa-opasna-sostojba-shto-se-javuva-vo-bremenosta/ https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/evropska-shampionka-vo-strelashtvo-pochina-od-eklampsija-doznajte-s-za-ovaa-opasna-sostojba-shto-se-javuva-vo-bremenosta/#respond Mon, 22 Jun 2020 13:27:17 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=237228

Трагичната смрт на повеќекратната европска шампионка во стрелаштво ја шокирала спортската јавност

Европска шампионка во стрелаштво почина од еклампсија: Дознајте сѐ за оваа опасна состојба што се јавува во бременоста! е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/evropska-shampionka-vo-strelashtvo-pochina-od-eklampsija-doznajte-s-za-ovaa-opasna-sostojba-shto-se-javuva-vo-bremenosta/feed/ 0
Што сѐ треба да знаете за вашата втора бременост? https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/shto-s-treba-da-znaete-za-vashata-vtora-bremenost/ https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/shto-s-treba-da-znaete-za-vashata-vtora-bremenost/#respond Thu, 16 Apr 2020 11:36:08 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=228700

Кога ќе откриете дека втор пат сте бремени, други мајки може да ве предупредат дека оваа бременост ќе биде сосема поинаква од првата.

Што сѐ треба да знаете за вашата втора бременост? е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/shto-s-treba-da-znaete-za-vashata-vtora-bremenost/feed/ 0
ФИТ-МАМА: 5 мита за вежби по породувањето https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/fit-mama-5-mita-za-vezhbi-po-poroduvaneto/ https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/fit-mama-5-mita-za-vezhbi-po-poroduvaneto/#respond Sun, 12 Apr 2020 08:00:05 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=227914

Објаснување за најчестите недоумици на новопечените мајки побаравме од професионалната фитнес-тренерка и советничка за исхрана што стои зад инстаграм-страницата @marina.fit.mom.  #1 Не е безбедно да се вежба првите шест месеци Периодот препорачан за мирување зависи од тежината на породувањето и од тоа како се одвива закрепнувањето. Но во повеќето случаи, веќе по шест до осум […]

ФИТ-МАМА: 5 мита за вежби по породувањето е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/fit-mama-5-mita-za-vezhbi-po-poroduvaneto/feed/ 0
По четирите деца и двата спонтани абортуси, Хиларија Болдвин објави дека повторно е бремена https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/po-chetirite-detsa-i-dvata-spontani-abortusi-hilarija-boldvin-objavi-deka-povtorno-e-bremena/ https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/po-chetirite-detsa-i-dvata-spontani-abortusi-hilarija-boldvin-objavi-deka-povtorno-e-bremena/#respond Tue, 07 Apr 2020 13:31:37 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=227442

Алек и Хиларија Болдвин го очекуваат своето петто дете, и тоа пет месеци по вториот спонтан абортус на сопругата на популарниот актер. Триесет и шестгодишната Хиларија среќната вест ја сподели со своите следбеници на Инстаграм. Немам зборови да опишам како се чувствуваме сега. Добивме убави вести дека ова мало што го носам е добро и […]

По четирите деца и двата спонтани абортуси, Хиларија Болдвин објави дека повторно е бремена е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/po-chetirite-detsa-i-dvata-spontani-abortusi-hilarija-boldvin-objavi-deka-povtorno-e-bremena/feed/ 0
Борба за потомоство: Многу сакам да станам мајка https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/borba-za-potomostvo-mnogu-sakam-da-stanam-majka/ https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/borba-za-potomostvo-mnogu-sakam-da-stanam-majka/#respond Sun, 05 Apr 2020 09:20:36 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=227053

Советува Владимир Николаевич Вишњев, лекар и фитотерапевт

Борба за потомоство: Многу сакам да станам мајка е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/semejstvo/bremenost-i-poroduvane/borba-za-potomostvo-mnogu-sakam-da-stanam-majka/feed/ 0