Вегетаријанска исхрана – Убавина и здравје https://www.ubavinaizdravje.mk Fri, 14 Aug 2020 15:02:20 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.2 Идеален летен ручек: Филети од туна во маринада https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/idealen-leten-ruchek-fileti-od-tuna-vo-marinada/ https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/idealen-leten-ruchek-fileti-od-tuna-vo-marinada/#respond Sun, 16 Aug 2020 07:30:05 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=244174

Готови за 30 минути!

Идеален летен ручек: Филети од туна во маринада е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/idealen-leten-ruchek-fileti-od-tuna-vo-marinada/feed/ 0
Веге-тренд… кој мора да го пробате: „Шницли“ од карфиол https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/vege-trend-koj-mora-da-go-probate-shnitsli-od-karfiol/ https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/vege-trend-koj-mora-da-go-probate-shnitsli-od-karfiol/#respond Wed, 12 Aug 2020 07:00:39 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=243867

Да, добро прочитавте! А ако им додадете и куркума, ќе добиете крцкаво, златно совршенство. Најдобро од сè: рецептот е неверојатно едноставен! Потребно за 4 лица: главица карфиол, 1 лажица маслиново масло, 1 лажица куркума во прав, сол, црн пипер. Приготвување: измијте го карфиолот, исушете го добро и испечете го во тепсија обложена со хартија за […]

Веге-тренд… кој мора да го пробате: „Шницли“ од карфиол е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/vege-trend-koj-mora-da-go-probate-shnitsli-od-karfiol/feed/ 0
Чорба со карфиол за 5 лица https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/chorba-so-karfiol-za-5-litsa/ https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/chorba-so-karfiol-za-5-litsa/#respond Sat, 18 Jul 2020 22:20:43 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=240787

Готова за 35 минути! На истиот начин можете да приготвите и чорба од брокули

Чорба со карфиол за 5 лица е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/chorba-so-karfiol-za-5-litsa/feed/ 0
Уметност на чинијата: Туна-стек https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/umetnost-na-chinijata-tuna-stek/ https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/umetnost-na-chinijata-tuna-stek/#respond Sun, 07 Jun 2020 07:00:25 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=235892

За целосно гастро-доживување, покрај примамливите вкусови и мириси, потребно е да ужива и нашето сетило за вид. Потребно е: (за четири лица) килограм туна-стек Приготвување: потребно е туна-стекот три до пет дена да одлежи во маринада, на температура од два степена. Маринадата се прави од маслиново и сончогледово масло, морска сол, сок од лимон, лајм […]

Уметност на чинијата: Туна-стек е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/umetnost-na-chinijata-tuna-stek/feed/ 0
Салата од сладок компир и бадеми https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/salata-od-sladok-kompir-i-bademi/ https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/salata-od-sladok-kompir-i-bademi/#respond Wed, 20 May 2020 12:29:33 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=233731

Салатите се идеален лесен оброк, кој ќе нè засити, а ќе спречи да се чувствуваме тромаво. Денес за вас подготвивме рецепт за вкусна салата од сладок компир и бадеми. Сè што ни е потребно е… 1,2 кг сладок компир 75 г бадеми 2 млади кромитчиња 1 чешне лук 2 супени лажици лимонов сок 1 лажица […]

Салата од сладок компир и бадеми е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/salata-od-sladok-kompir-i-bademi/feed/ 0
Ова совршено „залаче“ наскоро ќе ви стане омилениот појадок (РЕЦЕПТ) https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/ova-sovrsheno-zalache-naskoro-ke-vi-stane-omileniot-pojadok-retsept/ https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/ova-sovrsheno-zalache-naskoro-ke-vi-stane-omileniot-pojadok-retsept/#respond Thu, 07 May 2020 06:30:27 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=231857

Авокадо-појадокот со тост лепче конечно доби совршена „надградба“. Благодарение на изненадувачки вкусната комбинација од банана и авокадо, јадењето има совршена рамнотежа меѓу сладок и солен вкус. Кога ќе го загризете, тој е мазен однадвор, мек однатре, а крцкав! „Специјалитет“ од авокадо со банана и рендан лимон Состојки за 2 сендвича: 2 парчиња пченкарен или ‘ржен […]

Ова совршено „залаче“ наскоро ќе ви стане омилениот појадок (РЕЦЕПТ) е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/ova-sovrsheno-zalache-naskoro-ke-vi-stane-omileniot-pojadok-retsept/feed/ 0
Вегетеријанска мусака https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/vegeterijanska-musaka/ https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/vegeterijanska-musaka/#respond Sat, 25 Apr 2020 00:59:30 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=229998

За подготовка на ова предјадење за 4 лица потребни ви се следниве состојки: – 2 модри домати – 160 гр. кравјо сирење – 160 гр. кашкавал – 4 јајца – брашно – 200 мл. млеко – масло за јадење – сол и црн пипер Потребно време за подготовка на ова предјадење е 40- тина минути. […]

Вегетеријанска мусака е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/vegeterijanska-musaka/feed/ 0
Густа супа од сладок компир за 4 лица https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/gusta-supa-od-sladok-kompir-za-4-litsa/ https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/gusta-supa-od-sladok-kompir-za-4-litsa/#respond Mon, 20 Apr 2020 07:00:38 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=229025

Приготвување: 40 минути

Густа супа од сладок компир за 4 лица е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/gusta-supa-od-sladok-kompir-za-4-litsa/feed/ 0
ВЕГЕ-ТРЕНД: „Шницли“ од карфиол https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/vege-trend-shnitsli-od-karfiol/ https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/vege-trend-shnitsli-od-karfiol/#respond Sun, 12 Apr 2020 06:00:06 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=227916

Да, добро прочитавте! А ако на шницлите од карфиол им додадете и куркума, ќе добиете крцкаво, златно совршенство. Најдобро од сè: рецептот е неверојатно едноставен! Потребно за 4 лица: главица карфиол, 1 лажица маслиново масло, 1 лажица куркума во прав, сол, црн пипер. Приготвување: измијте го карфиолот, исушете го добро и испечете го во тепсија […]

ВЕГЕ-ТРЕНД: „Шницли“ од карфиол е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/vege-trend-shnitsli-od-karfiol/feed/ 0
Нов веге-тренд: ШНИЦЛИ ОД КАРФИОЛ https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/nov-vege-trend-shnitsli-od-karfiol/ https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/nov-vege-trend-shnitsli-od-karfiol/#respond Sun, 01 Mar 2020 11:30:43 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=221206

Најдобро од сè е тоа што рецептот е неверојатно едноставен! Ќе добиете крцкаво, златно совршенство: ако врз шницлите на овој главучест зеленчук додадете куркума. Потребно (за 4 лица): главица карфиол, 1 лажица маслиново масло, 1 лажица куркума во прав, сол и црн пипер. Прочитајте и: Похуван карфиол од рерна: Без грам маснотии! Приготвување: измијте го […]

Нов веге-тренд: ШНИЦЛИ ОД КАРФИОЛ е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/vegetarijanska-ishrana/nov-vege-trend-shnitsli-od-karfiol/feed/ 0