Главни јадења – Убавина и здравје https://www.ubavinaizdravje.mk Mon, 06 Apr 2020 10:15:27 +0000 en-US hourly 1 https://wordpress.org/?v=5.2.2 Маринирани пилешки крилца од рерна https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/marinirani-pileshki-kriltsa-od-rerna/ https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/marinirani-pileshki-kriltsa-od-rerna/#respond Mon, 06 Apr 2020 10:15:27 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=227216

Едноставен рецепт за одличен оброк!

Маринирани пилешки крилца од рерна е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/marinirani-pileshki-kriltsa-od-rerna/feed/ 0
Грилуван аспарагус со пире од целер и со јајце https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/griluvan-asparagus-so-pire-od-tseler-i-so-jajtse/ https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/griluvan-asparagus-so-pire-od-tseler-i-so-jajtse/#respond Sun, 05 Apr 2020 06:20:03 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=227064

Потребно е: 10 аспарагуси, морска сол, месарски коноп, путер, свинска пршута (од мангулица), ½ л млеко, карфиол, јајце, оцет, сол Приготвување: во вода што врие се додава морска сол, а потоа се додаваат аспарагусите да се варат околу три минути. Извадете ги и ставете ги во студена вода и мраз. Со месарски коноп се врзуваат […]

Грилуван аспарагус со пире од целер и со јајце е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/griluvan-asparagus-so-pire-od-tseler-i-so-jajtse/feed/ 0
Похувано пилешко со сос од лимон https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/pohuvano-pileshko-so-sos-od-limon/ https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/pohuvano-pileshko-so-sos-od-limon/#respond Thu, 02 Apr 2020 09:00:00 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=226628

Вкусно пилешко што ќе го воодушеви целото семејство!

Похувано пилешко со сос од лимон е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/pohuvano-pileshko-so-sos-od-limon/feed/ 0
Кајгана со мелено месо https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/kajgana-so-meleno-meso/ https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/kajgana-so-meleno-meso/#respond Fri, 27 Mar 2020 08:20:27 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=225948

Фактот што одделни рецепти настанале многу одамна и што успешно се зачувале до денешен ден, кажува повеќе од зборови! Ви претставуваме еден старински рецепт, кој дефинитивно ќе ви се допадне. Пробајте го! Состојки: 2 главици црвен кромид 4 чешниња лук 4 јајца 500 г мелено јунешко месо 2 домата 100 мл јунешка супа 1 лажица […]

Кајгана со мелено месо е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/kajgana-so-meleno-meso/feed/ 0
Пита-пица од готови кори: Брз и штедлив рецепт! https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/pita-pitsa-od-gotovi-kori-brz-i-shtedliv-retsept/ https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/pita-pitsa-od-gotovi-kori-brz-i-shtedliv-retsept/#respond Thu, 26 Mar 2020 14:43:51 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=225917

Одличен рецепт за вкусен оброк

Пита-пица од готови кори: Брз и штедлив рецепт! е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/pita-pitsa-od-gotovi-kori-brz-i-shtedliv-retsept/feed/ 0
Ручек за целото семејство: Печено пилешко со зеленчук и ориз https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/ruchek-za-tseloto-semejstvo-pecheno-pileshko-so-zelenchuk-i-oriz/ https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/ruchek-za-tseloto-semejstvo-pecheno-pileshko-so-zelenchuk-i-oriz/#respond Thu, 26 Mar 2020 08:54:51 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=225738

За овој ручек не ви е потребно многу време, а вашето семејство ќе биде воодушевено.

Ручек за целото семејство: Печено пилешко со зеленчук и ориз е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/ruchek-za-tseloto-semejstvo-pecheno-pileshko-so-zelenchuk-i-oriz/feed/ 0
Силниот имунитет е пресуден: 3 предлога за бомбастичен појадок што врие од витамини и влакна! https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/silniot-imunitet-e-presuden-3-predloga-za-bombastichen-pojadok-shto-vrie-od-vitamini-i-vlakna/ https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/silniot-imunitet-e-presuden-3-predloga-za-bombastichen-pojadok-shto-vrie-od-vitamini-i-vlakna/#respond Fri, 20 Mar 2020 12:25:43 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=224876

Појадокот е најважниот оброк во денот, а ние ви предлагаме рецепти што се одлични за здравјето и продуктивноста

Силниот имунитет е пресуден: 3 предлога за бомбастичен појадок што врие од витамини и влакна! е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/silniot-imunitet-e-presuden-3-predloga-za-bombastichen-pojadok-shto-vrie-od-vitamini-i-vlakna/feed/ 0
Равиоли полнети со сирење во сос од шери-домати https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/ravioli-polneti-so-sirene-vo-sos-od-sheri-domati/ https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/ravioli-polneti-so-sirene-vo-sos-od-sheri-domati/#respond Fri, 20 Mar 2020 08:20:27 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=224783

Клучен фактор за добро здравје, добро расположение и за енергија е храната. „Ние сме тоа што јадеме”, oваа изрека е целосно вистинита. Овој интересен рецепт за вкусно јадење ќе ја збогати и разубави вашата трпеза! Потребно е: 200 г брашно Т500, 200 г брашно Т400 остро, 2 јајца, 200 г сирење, 50 г рендан пармезан, […]

Равиоли полнети со сирење во сос од шери-домати е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/ravioli-polneti-so-sirene-vo-sos-od-sheri-domati/feed/ 0
5 јадења од килограм грав: Штедливи рецепти што треба да ги сочувате https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/5-jadena-od-kilogram-grav-shtedlivi-retsepti-shto-treba-da-gi-sochuvate/ https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/5-jadena-od-kilogram-grav-shtedlivi-retsepti-shto-treba-da-gi-sochuvate/#respond Wed, 18 Mar 2020 10:53:51 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=224368

Количината можете да ја прилагодите според бројот на членови во домот

5 јадења од килограм грав: Штедливи рецепти што треба да ги сочувате е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/5-jadena-od-kilogram-grav-shtedlivi-retsepti-shto-treba-da-gi-sochuvate/feed/ 0
Многумина не ја сакаат, но таа е превкусна: Боранија со павлака https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/mnogumina-ne-ja-sakaat-no-taa-e-prevkusna-boranija-so-pavlaka/ https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/mnogumina-ne-ja-sakaat-no-taa-e-prevkusna-boranija-so-pavlaka/#respond Wed, 18 Mar 2020 08:09:43 +0000 https://www.ubavinaizdravje.mk/?p=224318

Боранијата е здрава и вкусна, иако не е баш омилена храна, особено за децата. Со овој рецепт, дури и оние што не го сакаат - ќе им се допадне.

Многумина не ја сакаат, но таа е превкусна: Боранија со павлака е оригинален текст на Убавина и здравје

]]>
https://www.ubavinaizdravje.mk/gastro/glavni-jadena/mnogumina-ne-ja-sakaat-no-taa-e-prevkusna-boranija-so-pavlaka/feed/ 0