Што ѝ треба на кожата на крајот од летото?

Време е да ѝ се посветиме на кожата

Истекуваат последните зрна песок од песочниот часовник на летото. Кратко е времето до конечното враќање на редовните дневни рутини на секојдневното градско живеење.

Топлото сонце, пливањето и долгото пешачење на чист воздух беа неопходни за душата и телото да дојдат во баланс од претходните случувања.

Време е да ѝ се посветиме на кожата.

Таа на прв поглед изгледа убаво поради тенот, но во суштина е со зголемен број мртви клетки на површината, сува е и дехидрирана. Со тоа остава чувство на затегнатост и зголемена видливост на мимичките линии.

Препорачани третмани за овој период се нежни пилинзи со послаби овошни киселини, со кои ќе се врати сјајот и ќе дојде до изедначеност на тенот. Овој ефект се постигнува благодарение на лесно и нежно отстранување на мртвите клетки од површината на кожата.

Паралелно, задолжително е долгорочно да се рехидрира кожата во подлабоките слоеви, за враќање на тонусот и нејзината еластичност. За оваа намена се користат квалитетни мезококтели, кои содржат висок процент чиста хијалуронска киселина со мала молекуларна тежина. Таа внесена во соодветна длабочина ќе направи максимално внесување и долготрајно задржување на водата во кожата.

Освен со овој тип хијалурон, мезококтелите треба да бидат збогатени и со пептиди и ДНК-репаратори, за стимулација на создавање нов колаген и обнова на постојниот. Пожелно е на истиот начин да се внесат и витамин Ц и микроелементи (бакар, цинк, манган…), кои активно се вклучуваат во ензимските процеси на обнова на клетките на кожата. Сето ова е неопходно за ослободување од оксидативниот стрес предизвикан од УВ-зраците. Со ваквиот пристап се спречуваат сите негативни последици од сончањето: предвременото стареење на кожата и нејзината хиперпигментација.

Други достапни третмани во Никол Дент:

  • ПРП ТРЕТМАНИ на коса, лице и тело
  • МЕЗОКОНЦИ
  • БОТОКС
  • МЕЗОТЕРАПИЈА
  • ФИЛЕРИ (хијалуронски, калциум хидрокси апатитни)
  • ЛИПОЛИЗА
  • КОМБИНИРАНИ ПРОТОКОЛИ за подмладување, лифтинг и ремоделирање на лице и тело
  • КОЗМОЦЕУТИЧКИ ТРЕТМАНИ на лице и тело
Д-р Наташа Старковска Спасова

Побарајте повеќе информации на:

Водњанска 5/4, Скопје;

Тел: 02 3 179 870, 078 413 533;

Фејсбук и инстаграм: dr.natasha.mk

ТЕКСТ И ФОТО: ПР

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време