За сите љубители на модата: Неколку совети за паметен шопинг

Што препорачуваат експертите?

Сезонските попусти и распродажбите ќе започнат наскоро, а тоа обично значи само едно – купување работи, од кои половина сигурно ќе завршат кај роднина затоа што не ви се допаѓаат, но беа на половина цена.

За да не ја повториме истата грешка од минатата година, повторно ве потсетуваме на правилата на стилистите што треба да ги следите кога одите на шопинг:

Брза мода

Избегнувајте преодната мода. Таквата облека е претежно изработена од синтетички материјали, кои се исклучително штетни за околината. Повеќето помалку познати брендови користат многу хемикалии што можат да го оштетат и вашето здравје. Оттука, модерниот дизајн не е секогаш задолжителен. Врвен стилист секогаш избира помалку, но подобро изработени парчиња облека, кои исто така се потрајни.

Иста работа во повеќе бои

Дали некогаш сте купиле фустан во кој веднаш се заљубивте и размислувавте да се вратите во бутикот и да купите барем уште три од истиот во други бои? Звучи примамливо, но тоа е нешто што врвен стилист никогаш не би го препорачал. Како прво, постои причина зошто го избравте токму оној што прво го купивте. Не мора да значи дека би изгледале совршено во сина или розова облека, како во црвена боја.

Сè што е ново и во тренд

Не секој нов тренд одговара на секоја личност. Ако имате изграден стил, нема потреба да го купувате секое парче облека што е лансирано како тренд во јавноста. Наместо тоа, побарајте нешто во што лично се чувствувате удобно, затоа што тоа е она што го прави секој врвен стилист.

Неудобни чевли

Не постои стилист кој би се мачел на овој начин. Модерни или не, спортски, секојдневни или гламурозни, обувките треба, всушност, МОРА да бидат удобни. Ако стапалата само болат додека стоите пред огледалото во продавница за чевли и се обидувате на посакуваниот пар, знајте дека не вреди да се троши време или пари на такви чевли. Тие ќе ве повредат, и секој пат кога тоа ќе се случи, ќе го слушнете тој мал глас што ви шепотеше кога за прв пат ги сретнавте, „подалеку од нив, тие не се за вас“.

Прочитајте и: Овие трендови ќе доминираат на модната сцена во текот на есента: За секого по нешто!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време