Timberland: На природата и се потребни херои

Откријте ги сите модели изработени со ReBOTL материјали во продавниците на Timberland

Timberland веќе подолго време е посветен на подобрување на грижата за природата преку практични и ефективни решенија. Едно од нив е и специјалната линија ReBOTL во која се користат одржливи, рециклирани или органски матријали, а која е дел од иницијативата Nature Needs Heroes.

ReBOTL е носечки производ во колекцијата за пролет/лето 2020 – тоа е материјал кој се состои од најмалку 40% рециклирана пластика и може да биде дел од горниот дел или поставата на обувките, јакните и чантите. Со ReBOTL, досега рециклирани се повеќе од 445 тони пластичен отпад.

Во колекцијата пролет/лето 2020 ReBOTL е присутен кај дел од машките јакни како како и кај два модели на панталони. Дополнително, 62% од сите чанти во колекцијата го користат овој материјал. Кај обувките пак, чизмите 6 Inch Premium, патиките Earth Rally, Brooklyn и Bradstreet содржат ReBOTL елементи. Во женската колекција моделот на патики Emerald Bay исто така е направен со користење на овој еко материјал.

 

Моделите Earth Rally и Emerald Bay се вистински ѕвезди оваа сезона, бидејќи покрај тоа што се направени од еко материјали, имаат одличен дизајн и освежена форма, а доаѓаат во прекрасни тонови како темно зелена, сина, црвена и пастелни нијанси, покрај стандардните црна, бела и беж.

Откријте ги сите модели изработени со ReBOTL материјали во продавниците на Timberland во Skopje City Mall и ТЦ Рамстор, како и на www.fashiongroup.com.mk.

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време