Основни модни правила кои важат за секого

За добар стил понекогаш не мора да имате премногу пари, но мора да ги следите основните модни правила. Ако не сте сигурни кои се тие, еве мал потсетник за модата.

Избегнувајте премногу видливи детали

Комбинацијата на модни детали и впечатлива облека може да создаде спротивен ефект од посакуваниот и да создаде целосен впечаток на претерување. Изберете облека внимателно, намалете ја разноврсноста при избор на накит и детали, особено оној многу впечатливиот.

Изберете го вистинскиот материјал

Двете најважни карактеристики што треба да ги земете предвид при изборот на материјал се тежината и подвижноста. Ако материјалот е премногу тврд, тој нема да ги следи правилно линиите на телото и нема да се „лепи“ правилно, а ако е премногу тенок, ќе ја нагласи секоја издаденост, дури и оние што сакате да ги сокриете. Волната, мешавина од волна од микрофибер, памук или памук измешан со свила се секогаш добар избор.

Обрнете внимание на пропорциите

Некои парчиња облека можат добро да ви одговараат, но ако не ги комбинирате добро со други парчиња, крајниот резултат ќе биде незадоволителен. Изберете стајлинзи што се комбинација од кратка облека над долга или долги парчиња облека над пократки. Изберете помеѓу кратка јакна во комбинација со фустан до колена, подолга јакна / палто со тесни панталони или блуза со пократко здолниште.

Самодовербата е клучна

Некои од најатрактивните луѓе не се секогаш облечени во најнова мода, па затоа често може да се видат во едноставни, „домашни“ изданија, но и тогаш зрачат со самодоверба што ги тера сите да ги забележат. Исто како што покажува колку се чувствувате пријатно и привлечно во облеката што ја сакате, се забележува и кога се чувствувате непривлечно во облеката.

Пронајдете ја вистинската нијанса на боја

Секој може да носи бои, но важно е да ја пронајдете нијансата што најмногу ви одговара. Нијансите што ќе ви одговараат зависат од бојата на очите, косата и тонот на кожата. Сепак, со комбинацијата на бои не треба да се претерува. Препорачливо е да комбинирате максимум три различни бои во еден стајлинг, а сè што е над тоа ќе има спротивен ефект.

Фаталната моќ на очилата за сонце

Кога станува збор за избор на очила за сонце, не е важно кој облик сакате да го носите најмногу, бидејќи кој и да изберете, тоа ќе биде брз и ефикасен начин да ја „подигнете“ целата комбинација на облека на повисоко ниво и да изгледате многу модерно.

Ништо не може да ја замени добрата фризура

Добро обликуваната фризура што ви одговара е клучна, бидејќи косата е вашиот постојан „моден додаток“. Вистина е дека добрата фризура понекогаш може да чини малку повеќе, но целокупниот изглед што ќе ви го обезбеди е непроценлив.

Изберете облека според возраста

Ако сте во дваесетти или рани триесетти години, тогаш оставете ја вашата гардероба да биде опремена со едноставни и основни парчиња облека, затоа играјте си со нешто малку поскапо и впечатливи модни додатоци. Во четириесеттите години најдобро ќе ви одговара облека и поквалитетен материјал, а покрај поевтините парчиња накит, додадете и неколку поскапи, што ќе го воздигне скоро секој стајлинг.

Идеалните фармерки

Најсофистициран начин да носите фармерки на работа е да ги изберете оние потемни бои, и да ги носите со јакни и блејзери под кои ќе носите лесна блуза, тенок џемпер, со високи потпетици. Светли и шарени фармерки се многу впечатливо парче облека, па доколку се одлучите за токму таков модел, комбинирајте ги исклучиво со неутрална и едноставна облека.

Мали правила за долна облека

Покрај градниците и гаќите што ги носите секој ден, во плакарот се препорачува да имате неколку парчиња долна облека што ќе ги носите под свечени фустани и облека со потесни кроеви. Бесшевната долна облека (ласерски рез) е совршена за фустани и здолништа бидејќи нема да биде истакната, а градниците во боја на кожа со посилни корпи ќе бидат вистински спас за проѕирните летни маици и блузи направени од потенки материјали.

Комбинирајте ги основните парчиња облека

Обична и едноставна маица во комбинација со украсено здолниште или блејзер може да делува многу ефикасно. При избор на кошули со посилни бои и дезени, проверете дали другите парчиња облека се многу едноставни, намалени и незабележителни, бидејќи во спротивно ризикувате да изгледате како „циркус“.

Прочитајте и: Овие комбинации на бои се полн погодок: Благодарение на нив секој стајлинг изгледа безобразно скапо!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време