Неколку класични трикови кои секогаш ќе ја направат вашата модна комбинација да изгледа совршено

Совети од експерти

Самодовербата е најсексипилната работа што може да ја има една жена. Стилистите откриваат како успешно да „изгубите“ тежина со облеката. Високите потпетици експресно ќе направат да изгубите два и пол килограми, а панталоните што достигнуваат веднаш под глуждот дури четири и пол.

Тие забележуваат дека апсолутно е забрането да се носи огромна облека затоа што дополнително ве проширува; бело од глава до пети; премногу кратки јакни; панталони како вреќа со големи џебови; бермуди; еластични материјали што се прилепуваат на кожата; хоризонтални ленти; влошки за рамо; различни туники.

За да не остават сè на модните забрани, стилистите истакнуваат дека покрупните дами можат да избираат од безброј опции што ќе ги направат потенки. Црното од глава до пети е добро познат трик, но за луѓето да мислат дека не жалите или само поминувате низ готската фаза, слободно посегнете кон темно кафеава, морнарска сина или пригушена црвена боја.

Облекувањето во една боја ја издолжува фигурата, а секогаш можете да ја „расипете“ монохроматската монотонија со накитот, како што советуваат стилистите. Здолништата изгледаат добро на женските облини, па затоа нема да тргнете наопаку ако се одлучите за здолништето во А-форма или форма на лале. И двете успешно ги покриваат недостатоците со стил. Инвестирајте во добри фармерки и кога ќе ги изберете, бидете искрени со себе си со мислата „ни на слабите не им стои сè добро“.

Тесните панталони не треба да бидат премногу тесни, а високите потпетици ќе поправат каква било комбинација. Победничката комбинација за излегување навечер е свилена блуза која не е премногу долга и јакна што е малку пократка од блузата. Јакната нека биде еднобојна.

Сокривање на „недостатоци” со бои

Според хромотерапијата, дисциплина која ги проучува ефектите на боите врз телото, црвената симболизира виткост. Да се ​​носи црвено се советува кога сте ја намалиле телесната тежина и ја зголемувате виталноста, а светските sвезди се свесни за тоа, па најмногу ја избираат за важни премиери. Покрај секси-црвената, која гарантира нежност, стилистите, исто така, ги фалат сина, виолетова и кафеава, бидејќи тие вешто ги кријат недостатоците и создаваат илузија на виткост. Препорачуваат да се избегнуваат белите и кремасти нијанси бидејќи визуелно ве зголемуваат.

Светлите бои привлекуваат внимание на делот од телото каде што се носат, па ако сакате да го скриете стомакот, изберете кошула со неутрална боја, а панталоните можат да бидат во неколку весели нијанси. Ако сте покрупни во долниот дел од телото, свртете ја оваа комбинација – весело-неутрално. Не комбинирање светла блуза со темни панталони е уште едно правило што помага да се продолжи фигурата. Таквата комбинација ќе ја „преполови“ фигурата и ќе ја направи жената пократка.

Најпроверената варијанта што ве стеснува е монохроматска затоа што создава визуелна вертикална линија што го „издолжува“ телото. Најголемата грешка е да се претвори правилото на „една боја од глава до пети“ во „еден принт од глава до пети“. Затоа, никогаш не комбинирајте цветна блуза со цветни пантолони.

Текстот продолжува на следната страница!

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време