Како да ги изберете правилните патики според структурата на вашето тело?

Ви донесуваме водич

Патиките во последно време се носат сѐ повеќе – од неизбежни спортски комбинации, лежерен деловен стил, со женствени здолништа или како дел од урбан стајлинг, но изберете ги внимателно.

Патиките веќе долго време не се само обувки резервирани за фитнес фанатици, туку удобен додаток на секој стајлинг што ќе го направи малку „поразигран“ и тренди. Носени се со костуми, фустани, фармерки – што сакате, но освен во комбинација со остатокот од стајлингот, важно е да изберете модел што одговара на вашата фигура.

Стилистката Сузи Хаслер ги откри најдобрите патики што одговараат на сечија градба на телото, објаснувајќи дека вистинските обувки можат да помогнат да се создаде илузија за посакувана, избалансирана форма на тело.

Тесни и лесни модели

Овој тип патики е најсоодветен за жени чија витка фигура изгледа „правоаголно“, на пример Кејт Мидлтон, Ферен Котон, Џенифер Анистон.

Овие вклучуваат жени со т.н. атлетско градење на тело, без истакнати облини.

Исто така, Сузи вели дека добро ќе се вклопи кај жени со т.н. јагода градба на тело, се карактеризира со широк граден кош и широки раменици кои се поголеми во споредба со тесниот струк и колковите. Нивниот најголем адут се нозете, кои дополнително ќе ги нагласат со вакви чевли, а како примери ги наведува Синди Крафорд и Салма Хајек.

Општо земено, тесните модели на патики изгледаат подобро на потесни глуждови и потенки листови, објаснува стилистката.

Ваквите патики изгледаат и повеќе женствено, па полесно е да ги вклопите во поелегантен стил. За да направат витките нозе да изгледаат похармонично, луѓето треба да изберат патики со потенки ѓонови.

Гломазни патики

Без разлика дали се обемни или само со гломазен ѓон, Сузи вели дека овој тип обувки најдобро одговара на оние со градба на песочен часовник, јаболко и круша.

Ова значи дека обемните патики создаваат добра рамнотежа со изразени облини, односно колковите и задникот.

Во обемни чевли нозете ќе изгледаат потенки и целата фигура ќе биде порамномерна, а Сузи го наведува примерот на Џенифер Лопез и Бијонсе.

Исто така, вакви патики ќе го одвлечат вниманието од стомакот, како што потенцира стилистката.

Прочитајте и: 3 најубави модни комбинации: Спојте ги летото и есента во еден стајлинг!

 

ФОТО: Unsplash, Instagram

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време