Изберете ги совршените очила за сонце според обликот на вашето лице

Изборот на очила за сонце понекогаш може да биде вистински кошмар и не разбирате како вашата пријателка најде форма што ѝ одговара совршено?! Познато?

Сепак, со малку подготовка и купување очила за сонце може да оди без проблеми. Најважно е да го одредите обликот на вашето лице и половина од работата веќе сте завршиле половина од работата. Веќе знаете дека облиците на лице можат да се групираат во неколку „основни категории“ – во облик на срце, четириаголно, тркалезно, дијамантска форма и овална.

Правилната шминка (контурирање) може успешно да ги скрие сите мали недостатоци на лицето, а добро избраните очила за сонце ќе го комплетираат целокупниот изглед.

Лице во форма на срце

Ако вашето лице е во облик на срце, тоа значи дека имате широко чело и истакнати јаболчници, додека брадата ви е потесна. Во тој случај, изберете очила кои го насочуваат погледот надолу, за да изгледа лицето повеќе издолжено. Т.н. модели на мачкини око, модели со рамен горен дел, правоаголни рамки и авијатичарски модели.

Четириаголно лице

Лицето со изразена вилица и пошироко чело најдобро одговара на заоблени рамки кои ги ублажуваат острите карактеристики на лицето со создавање рамнотежа. Овалните рамки ја омекнуваат изразената вилица, така што тие се добар избор за секој што има четириаголна форма на лице. Ваше е да изберете помеѓу преголем или класичен кружен модел, но правоаголните рамки исто така ќе изгледаат добро за вас.

Округло лице

Тркалезно лице се карактеризира со изразени јаболчници, тесно чело и потесна вилица. Должината и ширината на ова лице се приближно исти, па затоа потсетуваат на круг по кој е именувана оваа форма на лице. Ако вашето лице е тркалезно, повеќето модели на очила ќе ви одговараат добро. Избегнувајте преголеми и тркалезни рамки и предност дајте им на широки правоаголни рамки, потенки рамки модели на мачкини очи, како и ретро модели.

Лице во форма на дијамант

Тоа е лице во кое ширината на челото е помала од ширината на образите, додека брадата е исклучително тесна. Може да се каже дека оваа форма на лице е исто така благодарна за изборот на рамки, затоа што секоја рамка на лице како ова добро одговара. Ако имате среќа со дијамантско лице, нема модел што треба да го избегнете.

Овално лице

Челото, јаболчниците и вилицата се во рамнотежа. Овалното лице ви дава можност да излезете од вашата зона за удобност и да изберете стилски модел. Кој и да го изберете, нема да тргнете наопаку – затоа што секоја рамка одговара на овално лице.

Прочитајте и: Ги учи жените како да привлечат богаташи со својот начин на облекување

 

ФОТО: Getty Images, Pexels

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време