Патријахатот ја убива љубовта: нова колекција на Диор

Најново од модните писти

Кога станува збор за колекциите на Марија Грација Кјури, пред сѐ расправаме не само за облеката, туку за историјата во целина.

Од првата ревија на новата позиција, дизајнерка – првата жена на чело на оваа француска модна куќа, која своевремено ја постави сцената за целосниот стил на една нова, уште поженствена женственост – се упати кон феминизмот. И тоа го стори буквално: со пароли на маици. И, патем, се ослободи од фустаните и корсетите, кои ги замени со здолништа, јакни и револуционерни беретки.

Преку колекцијата, Марија Грација Кјури ги запозна гледачите со хероините на движењето на феминизмот, користејќи ги нивните цитати.

Овој пат беа и паролите. И не една, како обично, туку десетици – светлечки букви висеа над ревијата. „Согласност”. „Патријахатот ја убива љубовта”. „Женската убавина е спремна”. „Женската љубов е неплатена работа”.

Секако, многу обожаватели на Диор на Инстаграм не го одобрија ова – се жалеа на „опсесивниот феминизам” на дизајнерката и бараа повторно да биде Диор – Диор. Меѓутоа, работите во француската модна куќа се одвиваат под водство на Кјури. И фактот дека јавноста, преку колекцијата на Марија Грација, е запознаена со феминистичките хероини е важна точка.

Погледнете ја новата колекција на Диор!

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време