Немарност или скриена порака: Модните избори на Камала Харис наидоа на остра осуда

Еве зошто...

Фото: Монтиник Монро за Getty/Guliver Images

Модните критичари тврдат дека зад модниот избор на потпретседателката се крие непромислен потег, па и повеќе од тоа!

Камала Харис е првата жена, првата Афроамериканка и првата личност со азиско потекло што е на една од најважните позиции во светот – потпретседателка на САД, поради што секој нејзин потег, движење, па дури и моден избор е под будното око на јавноста.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kamala Harris (@kamalaharris)


Имено, таа важи за жена со стил, но модните критичари овој пат го дигнаа својот глас против неа. Таа се’ уште не кажа нешто во своја одбрана, иако голем број приврзаници го чекаат тоа, подготвени да ѝ ја простат оваа „утка“.

Иако настојува да ги поддржува американските дизајнери, Камала често вклучува и некои познати европски дизајнери, како „Долче&Габана“. Токму поради неодамнешниот моден избор во кој вклучи парчиња од споменатата модна куќа, Камала собра голем број негативни критики.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kamala Harris (@kamalaharris)


Имено, „Долче&Габана“ неколку пати досега беа обвинети поради своите расистички кампањи, а изгледа дека потпретседателка многу не ја загрижува тоа земајќи предвид дека во својот гардеробер моделите на италијанскиот бренд се доста застапени. Последната контроверзија за модната куќа се случи во 2019 година, кога поради навредливата реклама нивните производи беа повлечени од главните кинески онлајн-продавници.

Фото: Getty/Guliver Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време