Во тренд: Зошто сакаме „бавна“ мода?

Плаќаме двапати поскапо, но и носиме многу подолго!

Бавна мода се фармерките на нашите мајки, кои ги носеа пет години, а ние ги најдовме во кутија и ги носевме уште пет. Тоа се парчиња облека произведени побавно и од квалитетни ткаенини, платени двапати поскапо, но и носени многу подолго.

Cuyana

Сигурно се прашувате: „Добро, зошто да платам повеќе за една маица и да ја носам неколку години кога можам за истите пари да купам неколку различни и да ги менувам?“

ОК, доколку сте фокусирани на моменталните задоволства и на што е можно поголем број комбинации, бавната мода веројатно и нема смисла за вас. Меѓутоа, штом ќе сфатите дека бавната мода значи и побавно производство, подобро платена работна сила, помалку загадена животна средина, помалку време потрошено за размислување што да облечете и помалку пари потрошени за комплетната гардероба, бавната мода почнува да добива смисла, нели?

Правата на работниците што се занимаваат со производство на ваквите парчиња облека се почитуваат и сите се фер и чесно платени. Токму затоа филозофијата на бавната мода е создавање облека што еден ден ќе ја носи и вашата ќерка – и тоа со задоволство!

Текст: Убавина и здравје

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време