Од класична бела кошула до провокативен фустан: Вака се облекувала најголемата модна икона во 60-те! (ФОТО)

Џејн Биркин

Многу жени ширум светот се огледале на Џејн, сестрана уметница со потекло од Англија, која еднакво добро се снашла како во глумата така и во музиката

Ја помниме од периодите на лудите 60-ти и бохо 70-ти. Без разлика дали носела класична бела кошула, скинат џинс или фустан со длабок изрез, секогаш оставала впечаток дека тајната на шик-изгледот е токму во спонтаноста и природниот изглед.

Периодот од нејзиниот живот кој е особено интересен е оној кога се прославила во кариерата, но и уживала во љубовта со познатиот музичар Серж Гејнзбур. Доколку животната приказна и стилот на оваа дама ве воодушевуваат, продолжете со читање…

View this post on Instagram

Happy Mother’s Day !! 🌹

A post shared by Jane Birkin Daily (@janebirkindaily) on

Како што му се приближуваме на летото во омилените сандали и фустани, одлучивме да ѕирнеме во плакарот на Џејн Биркин од младите денови.

Задолжителното парче секако е нејзината плетена блуза, која била нејзин заштитен знак, но постои уште еден интересен моден трик, кој веројатно не сте го знаеле, а кој и ден-денес е тајната на нејзиниот беспрекорен стил.

Имено, во една пригода Џејн открила дека често купува облека, но има обичај потоа две недели да спие во неа, за да добие облеката износен и лежерен изглед. Секако дека не може секој да го изведе тоа, ниту да ја изнесе облеката на тој начин, но се чини дека на Џејн тоа и понатаму и поаѓа од рака.

Погледнете ги следниве фотографии од одличните бохо-изданија на оваа модна икона. Уживајте и најдете инспирација за вашите пролетни и летни модни комбинации.

View this post on Instagram

#JaneBirkin

A post shared by Jane Birkin Daily (@janebirkindaily) on

View this post on Instagram

Interviewer: I guess that’s what I mean about being in love, taking risks, not caring what anyone thinks. "Maybe it’s also because you’re not at home. I didn’t know then that I was going to spend the rest of my life in France. I could be free. I mean, I couldn’t go back to London. My mother [Judy Campbell], who was a wonderful actress for Nöel Coward, a great, dark-haired, husky beauty—I couldn’t be compared to her if I wasn’t in England. That tiny bit of water between England and France, it was breathtaking because you felt so free. And a new language—I mean, I learned it off a tablecloth! That was for the first [French] film, which was not a very good film—Slogan—but I was lucky because it meant I met Serge. I think it’s really a beautiful film because it captures the spirit of the two of you, and it defines those years in a way that those of us who weren’t yet born like to imagine it might have been in France. Does it color your idea of what those times were like? I’m never tempted to look back at any of my films. But I do think Serge was beautiful in it, and I can say that because I’ve seen the photographs. And one dared do so many things. There’s a picture that’s often shown of me in this lace dress. I turned it back to front. That was the back—it just dialed straight down to your tummy button and I put a brooch on, just to hold it together. Nothing was very serious."-Jane (SOURCE: VOGUE.COM Article: Jane Birkin: On Film, on Serge, on Fashion, on Refusing to Say Her Own by REBECCA BENGAL)

A post shared by Jane Birkin Daily (@janebirkindaily) on

View this post on Instagram

Jane photographed by Alex Chatelain,1970

A post shared by Jane Birkin Daily (@janebirkindaily) on

Ана Винтур покажала како изгледа по дома: Обожавателите шокирани!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време