Минимализмот е новиот летен тренд! Заборавете на бохо-стилот и јаките бои!

Не морате веќе со часови да размислувате што ќе облечете

Летото обично се поврзува со бохо-стилот: макси-фустани или шорцеви, сламени шешири или турбани, слоевити алки и ѓердани…

Ова лето се случи пресврт! Трендсетерките го променија летниот колорит и преминаа во сите нијанси на беж, а притоа се ослободија и од сите вишок детали, но и дезени. Летот одеднаш доби ново руво: минимализам.

View this post on Instagram

Blinded by the light 🎵

A post shared by Mija (@mija_mija) on

Елементите не се комплицирани, но се апсолутно промислени. Се стекнува впечаток дека апсолутно секое парче од плакарот оди едно со друго, а нашите омилени трендесетерки изгледаат како да се слободни и како да уживаат во животот, наместо со часови да си ја трескаат главата пред огледало.

View this post on Instagram

First time wearing a suit – in what feels like ages 🛎

A post shared by Jeanette (@_jeanettemadsen_) on

Па, за каква гардероба се работи? Палетата е неутрална. Силуетата е или предимензионирана или тесна (најмногу поради ребрестите ткаенини кои се неизоставни). Материјалот е природен, дополнителен плус е ако е рециклиран или од органско потекло. Ленот го држи почесното високо место, како и пуплинот, бидејќи без белите кошули овој концепт не постои, а исто така и свилата.

Струкот е висок, фармерките секогаш се светли. Сите костими за капење паѓаат во сенката на еднобојните црни модел од еден или два дела, а заеднички им се ретро-линиите и високите изрези (асиметријата исто така високо котира).

Обувките главно се рамни, бидејќи ниту една од овие жени нема да се најде во ситуација да му робува на еден пар чевли – или на ниска потпетица. А тука се и златните акценти, од кои највпечатлив е златниот синџир.

View this post on Instagram

The virtue of patience…

A post shared by Loulou De Saison – Chloé (@louloudesaison) on

Доколку сте подготвени за позрела и посвежа варијанта на летото – таа конечно пристигна. А ние ви носиме неколку модни комбинации како инспирација…

View this post on Instagram

#bærnorsk

A post shared by sunniva hartgen-sverdrup (@sunnivahartgen) on

View this post on Instagram

💭

A post shared by Annemiek Kessels (@modedamour) on

View this post on Instagram

That much needed shot of vitD

A post shared by Débora Rosa (@deborabrosa) on

View this post on Instagram

Short hair long dress

A post shared by Lisa Olsson (@lisa.olssons) on

„Слип“ фустаните уште еднаш го освојуваат модниот трон: Еве како да ги носите како вистински трендсетерки!
loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време