Кошула: за сите времиња

Модни совети

Идеална и за на работа и за излегување, дава чувство на моќ, ја истакнува женственоста, ја подига самодовербата и го дефинира стилот. Еве уште неколку факти за ова парче облека…

1 ТАЈНАТА НА ДОБРИОТ КРОЈ

Кошулата треба да е комбинација на добра идеја, искусен дизајн и квалитетен материјал. Добрата игра со јаките, манжетните и линијата на телото навистина прави разлика. При дизајнирање, важно е да се имаат предвид различните типови на женското тело.

2 ШИРОКА

Овој модел е применлив во различни стилови. Може да се носи вовлечена од едната страна во панталоните или во здолништето, или сосема опуштено, со откопчани и подвиткани ракави, струкирана со ремен, но и како јакна или фустан.

3 СТРУКИРАНА ВАРИЈАНТА

Најчесто се носи под сако, така што ќе дојде до израз јаката, а поради тесниот крој, убаво ја обликува фигурата. Добро изгледа и во кежуал-комбинации, со фармерки и патики.

4 КАКО ДА ИЗБЕРЕМЕ МОДЕЛ?

Најважно е да се внимава на јаката, дали е висока или ниска, или се работи за модел без неа, потоа на манжетните, должината и, се разбира, на линијата на половината, како и на кројот.

5 МАКСИ-ДОЛЖИНА

Кошулата што повеќе потсетува на фустан може да се носи токму така – со ремен или без ремен. Одличен елемент за постигнување слоевит изглед, во комбинација со панталони и горни делови со различна должина.

6 КАКО МАИЦА

Под џемпер или дукс, со подвиткани ракави – за подраматичен ефект, со панталони високи во половината, омилените фармерки или со здолниште – кошулата-маица може да замени секаква блуза. Се носи во сите пригоди.

 

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време