14 детали што го издвојуваат шик изгледот од вулгарниот: Секоја жена треба да го знае ова!

Суптилни разлики

Трендот е последната станица пред кичот, говорел познатиот моден дизајнер Карл Лагерфелд

Во светот на модата која постојано се менува, клучно е да го пронајдете вашиот впечатлив и единствен стил, а да не изгледате кичесто и дегутантно.

Ова може да биде исклучително тешка задача, бидејќи многу опции се достапни и изборот е огромен. Но ако ги следите овие правила, „префинета дама со стил“ ќе биде првото нешто што ќе си го помисли секој што ќе ве здголеда…

1. Внимателно со покажувањето кожа

За да бидете сексапилни и привлечни, не мора да бидете речиси голи. Покажете еден дел од телото, но покријте го остатокот. На пример, со длабок шлиц на фустанот, не оди и длабоко деколте и целосно откриен грб.

2. Најдобар начин на носење кошула

Кошулата вовлечена во фармерки или здолниште никогаш нема да излезе од мода. Со овој трик облеката изгледа подобро, а вашето тело ќе добие поубава форма. Оставете ги кратките кошули и голите стомаци за тинејџерките.

3. Еден впечатлив детаљ

Точно е дека деталите можат да го подигнат целиот изглед на повисоко ниво, но не треба да претерувате. Доволно е со модна комбинација на неутрални бои да понесете впечатлива чанта. И секако, нема потреба да ја спарувате со впечатлив накит во иста боја. Не заборавајте дека помалку е повеќе.

4. Одбирајте ги панталоните според висината на потпетиците

Ако потпетиците се премногу ниски за предолгите панталони, ќе изгледате смешно, а ногавиците ќе ви се извалкаат веднаш што излезете на улица. Веруваме дека никој не сака да биде смешен и валкан, па внимавајте на должината на ногавиците кога купувате панталони, но и на висината на потпетиците. Идеалната должина на панталони е 1-2 сантиметри од подот (кога ќе обуете чевли).

5. Елегантна чантичка со долг синџир за вечерно излегување

Како ќе изгледате (и како ќе се чувствувате) ако цела вечер мора да држите голема рачна чанта? За вечерните излегувања, дамите одбираат чанта што ги собира само неопходните работи, и тоа не рачна, туку со долг синџир, што можат да го префрлат преку рамо и да ги ослободат рацете.

6. Почитувајте ја вашата градба

Ниедна жена не треба да го купува она што е во мода, туку она што добро и’ стои. На пример, ако сте ниски и со ситна градба, не треба да ги носите популарните предимензионирани модели, бидејќи ќе ве проголтаат. Ако имате облини и вишок на стомакот, најдобро ви стојат А-кроеви.

7. Внимателно со ѓерданите

View this post on Instagram

Mixing stones, Paraiba x Opal! Who would dare? #meirat

A post shared by Meira T Designs (@meiratjewelry) on

Во мода е да се носат неколку слоевити ѓердани, но со ова мора да бидете внимателни. Гледајте ѓерданите да бидат од ист материјал, но да се разликуваат по нешто друго за да добиете контраст. Најважно е да не претерате и на крајот да изгледате како кукла за редење блескав накит.

Продолжете на следната страница за останатите модни правила за префинет изглед…

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време