Голем месечен хороскоп за ЈУЛИ за СЕКОЈ ЗНАК

Погледнете што ви кажуваат ѕвездите на полето на љубовта, работата и здравјето за јули 2021 година
Летото започна убаво за нас – па да видиме што ќе ни донесе сè интересно во текот на јули …. На почетокот на месецот, Сонцето е во знакот на Рак, Венера и Марс се во знакот на Лав, додека Плутон е во Јарец. Ретрограден Сатурн е во знакот на Водолија, а во Рибите се ретроградни Јупитер и Нептун.

Уран е во знакот на Бик, а Меркур е во знак на Близнаци. Она што ќе го одбележи овој месец е спротивставувањето на Марс и Венера од знакот на Лав со Сатурн од Водолија – аспект со кој започнуваме во јули и чија сила ќе не следи доста силно во текот на првата декада и во малку послаб интензитет за време на втора декада од овој период. Марс во Лав претставува потреба од победа, докажување, движење, амбиција, желба за освојување. Венера претставува потреба од љубов, финансии, уживање, раскош.

Сатурн е кочница, блокада, ограничување, пречка, ѕид, минатото – и на глобално и на лично ниво, овие аспекти ќе донесат проблеми и паузи. Чувството дека нешто или некој повеќе не може да издржи и потребата да се кршат работите преку коленото, бунт против системот, моќниот, сè што го попречува или тренира штедењето, блокира, неуспеси. На лично ниво, овие аспекти носат чувство на воздржаност, фрустрација, промени во расположението. Достигнувањата доаѓаат „на мускулите“ и преку борба. Емотивниот и финансискиот сегмент е со големи осцилации и сè се одвива преку напор.

Минатото не спречува да продолжиме понатаму и ние се соочуваме со тоа. Можно е да го оставите минатото зад себе, но и да се решат многу врски, кои во моментов се во некоја форма на стагнација, неизвесност или проблем. Авантурите, емотивните или деловните односи што ни се отвораат брзо само на почетокот покажуваат убаво лице – многу брзо има стагнација и лоши настани. Во принцип – првите две декади од месецот воопшто не се добри за посериозни нови деловни или емотивни почетоци.

Исто така – кој било вид одлука што може да го промени вашиот живот на некој начин – поврзана со работа, преселување, купување стан, започнување бизнис – не смее да се носи брзо и без совет од сериозни луѓе на кои навистина им верувате. На 10. јули нè чека нова Месечина во знакот на Рак. Во суштина, од ова што се случува, па натаму, негативноста ќе почне малку да опаѓа и ќе се чувствуваме подобро во сопствената кожа. На 11. јули, по ретроградно движење и долг престој во знакот на Близнаци – Меркур преминува во знак на Рак. Повеќе се фокусираме на семејството, на оние што ги сакаме, на одмор, олеснување, уживање.

Ова е добро време да бидеме опкружени со оние на кои сметаме и им веруваме. На 22. јули, Венера преминува во знакот на Девица – повеќе се свртуваме кон деловни теми и финансии, кои не се најстабилниот сегмент во овој период. Истиот ден, Сонцето исто така се менува во знакот на Лав, така што на 24-ти тие би имале спротивставување на Месечината од знакот на Водолија со Сонцето и полна Месечина.

Полната Месечина во знакот на Водолија, која оди кон спрега со Сатурн и квадратот со Уран, ќе ни донесе големи промени во расположението, нервоза и стрес во деновите пред и после тоа. На 28-ми, Меркур се менува во знакот на Лав, реториката станува сè погласна и во овој период често ќе сретнеме луѓе кои се обидуваат да извикаат што сакаат. На истиот ден, Јупитер се враќа во својот ретрограден тек кон знакот на Водолија, а на 29-ти Марс се свртува кон знакот на Девица – овие два аспекта ќе го означат следниот месец и во моментов не се важни за нас за настаните во јули. Искористете го јули ако е можно да одморите од сè – за олеснување, патување, за лешкарење и уживање … Бидете добри, со среќа !!!!

ОВЕН
Љубов
За слободниот Овен, јули може да го потисне минатото и да се сопнува на него – особено првата половина од месецот ќе биде полна со настани со оние што сакате (или можеби не сакате) да ги заборавите. Нешто што е прекинато може да се обнови и продолжи – дали ќе ви донесе мир и стабилност или чувството дека само што сте ја повториле грешката – ќе се види наскоро. Исто така – авантура, флерт и летни авантури – колку што срцето посакува. Но, симболиката е многу слична исто како и кога станува збор за минатото – добар почеток не значи дека продолжението ќе биде такво. Ако сакате да го слушате советот, тоа би било – уживајте, но не грижете се дали и колку ќе трае. Овните кои се во брак генерално ќе имаат добар период – некои кнесогласувања може да бидат за децата, планови или финансии. Оние кои се во врска – колку повеќе инает и тврдоглавост помеѓу партнерот и вас – толку помалку можност за опуштање и уживање. Нестабилните односи можат да влезат во нивната последна фаза.

Работа
И финансискиот дел и товарот на обврските ќе бидат особено нагласени во првата половина на месецот. Парите брзо исчезнуваат, а обврските паѓаат на вас – па ова ќе биде нешто понапорен период во кој повремено ќе биде тешко да се зачува мирот и ладнокрвноста. Вториот дел од јули е поедноставен – многумина од вас ќе се спакуват и ќе одат на одмор, а оние што ќе останат, сепак ќе имаат олеснување и повеќе можности за разладување на работа. Не треба да има некои значајни промени во деловниот сегмент. Не е време да се сменат работните места.

Здравје
Ако можете – одморете се што е можно повеќе. Може да земете и активен одмор, но не претерувајте и не ја преценувајте својата сила – особено во првите десет дена од јули кога се можни повреди и проблеми со ‘рбетот.

БИК
Љубов
Опозицијата од ретрограден Сатурн и квадратот од Уран на вашиот владетел Венера – аспекти што ќе бидат прилично актуелни во првата половина на месецот – ќе го вратат слободниот Бик во минатото во бранови, но истовремено ќе им донесат „неизвесна“ иднина. Ниту е она што го сакате, потребни ви се стабилни емотивни приказни во кои знаете со што се занимавате и во кои нема пад и пресврт секој час. Токму од таа причина – за вас, препораката би била да излезете, да се дружите, да уживате во флертувањето, да си дозволите да блеснете – но да не очекувате премногу и да не се врзувате. Само од последната недела од месецот и до август – за вас доаѓа поповолен период за љубов. Оние кои се зафатени можат да дискутираат динамично, и исто така можат да уживаат динамично. Ако го изберете ова првото – поголемиот дел од месецот ќе биде прилично врел и нестабилен. Избор на другиот гарантира релаксација, љубов, уживање.

Работа
Првите десет дена од месецот можат да ви донесат помалку грижи за финансиите. Што се однесува до посветеноста – ако не успеете да избегате некаде и малку да се одморите – тие можат да се покажат како доста тешки за вас. Исто така, вашите претпоставени и постари колеги честопати ќе ви го отежнат и покомплицираат работниот ден во текот на поголемиот дел од јули, а особено во првата половина. Ако е можно – држете се подалеку од посериозни деловни одлуки и потези. Обидете се да одржувате ладна глава и внатрешен мир, затоа што ќе има предизвици.

Здравје
Нервоза, стрес – ви треба олеснување и одмор. Постарите Бикови може повремено да имаат проблеми со ‘рбетот, стомакот и крвните садови.

БЛИЗНАЦИ
Љубов
Кога станува збор за комуникација, ќе одите од крајност во крајност со вашиот партнер. Ќе има периоди кога нема да можете да се согласите за ништо (особено во првата половина на месецот) и секоја ситница ќе биде причина за инает и суета… и ќе има и други – во кои вие ќе функционирате совршено, а понекогаш дури и ќе се разбирате и без зборови. Во второто – ќе уживате и на патувања и на одмор и забавни активности со саканата личност. Последната деценија од месецот носи убави настани во домот за оние кои се во брак, за некои почеток на заедничкиот живот и за други – уредување и реновирање на просторот во кој живеат. Слободните Близнаци – месец во кој нема да се смирите, нема да застанете. Многу нови луѓе ќе влезат во вашиот живот – некои од нив ќе ве привлечат, а некои можат да станат добри пријатели и да имаат влијание врз вашиот иден живот. Не баш совршен период за посериозни љубовни врски, но секако за уживање и страст.

Работа
Јули ќе ви донесе многу службени патувања и активности, многу состаноци и комуникации со различни луѓе – некои од нив ќе ви донесат придобивки, а други ќе ви донесат стрес. Токму поради големиот број настани и вашиот ангажман на неколку страни, ќе имате нервоза, затоа е потребно да имате ладна глава во важни договори и справување со документи и важни документи. Добро време да се претставите во најдобро светло и да започнете многу важни работи.

Здравје
Бидете внимателни и претпазливи во сообраќајот, без разлика дали сте возач или пешак. Вториот дел од месецот носи можност за зголемени стомачни проблеми, па затоа водете сметка и за исхраната.

РАК
Љубов
Многу нешта ќе бидат разјаснети, многу работи ќе ви станат појасни, ќе добиете одговори на многу прашања во врска со партнерството што се важни за вас. За некои Ракови, овој месец ќе го означи последното прекинување на врската со партнерот, но за други ќе има „обновување“ на врската во која тие исто така се ставени на постабилна основа. Ова нема да се случи преку ноќ и може да трае до последната недела од месецот. Паровите кои не се на сериозни преиспитувања на темелите на нивната врска ќе имаат еден претежно досаден месец во кој повремено ќе има помали расправии со нивниот партнер, но во вториот дел од јули ќе има и некои поубави и порелаксирани настани. Слободни Ракови – ќе станете многу поактивни, особено од почетокот на втората декада на јули. Дури и во овој период, минатото има големо влијание врз вас, па дури и ако не се вратите кај некој од вашите поранешни партнери – можете да влезете во љубовна приказна која носи силни елементи на поврзаност со минатото.

Работа
Опуштеноста со која се справувавте со финансиите во претходниот период ќе доведе до мало „стискање“ и заклучување на паричникот во првата декада од јули, иако сепак ќе ве примами да потрошите многу пари. Сонцето и Меркур кои ќе транзитираат низ вашиот знак ќе ви дадат можност да направите промени, да го подобрите вашиот начин на функционирање и да бидете поактивни во преговорите со потенцијалните состаноци. Вие сте најдобриот советник овие денови – време е да започнете со имплементација на вашите идеи и планови.

Здравје
Претежно добро здравје. Малку повеќе земете предвид кога станува збор за исхраната, како и хидратацијата. Во првиот дел од месецот пазете се од изгореници.

ЛАВ
Љубов
Спротивставувањето на Марс и Венера со Сатурн од полето на партнерства не е едноставен аспект за оние во бракови и подолги емотивни врски и ако не работите со многу свесност, трпеливост и толеранција за врската со саканата личност – во некои случаи може да има заладување, дистанцирање, па дури и прекинување. Сатурн е ретрограден во моментот и покажува дека проблемите не се нови – тие траат веќе некое време и само се потиснати или со партнерот се правите дека не ги забележувате. Ако и двајцата сте одговорни и подготвени за договор – вториот дел од месецот ќе донесе намалување на напнатоста и повеќе можности за уживање заедно, а не само да ги преиспитате. Слободни Лавови – со Марс и Венера во вашиот знак покажувате тенденција да одите напред во љубовните работи и да го оставите минатото зад себе. Но, барем новите можности во моментов не се големи и не ветуваат стабилност, а минатото постојано ви се лизга низ деновите. На крајот, можете да фатите авантура или некоја приказна за набрзина.

Работа
Имате повеќе од доволно енергија и сила и тоа е одлично сега – затоа што навистина ќе ви бидат потребни и двете. Сигурно е дека можете да очекувате потешкотии и проблеми и недоразбирања и контакти со клиенти и соработници кои бараат многу. Предизвици ќе има, но ако функционирате паметно – ќе можете да ги решите во ваша корист. Ако видите дека нешто не функционира, почекајте малку и обидете се повторно. Кога ќе ја поминете првата половина од месецот, веќе ќе можете полесно да дишете, а потоа ќе имате поедноставен и поплоден период.

Здравје
Постарите Лавови може да имаат проблеми со ‘рбетот и крвните садови, а помладите треба да се чуваат од повреди, но и од предолго останување на сонце.

ДЕВИЦА
Љубов
Сегментот на пријатели и излети ќе биде многу активен во текот на јули, затоа на слободните Девици им се препорачува да се релаксираат и да уживаат во животот и забавните активности повеќе од вообичаено. Може да запознаете некој што ќе ви се допадне, но не би било добро да се залетате со емотивна приказна – почекајте ја последната недела од јули што ќе ги донесе вистинските позиции на планетите за нови љубовни почетоци – Венера и Марс ќе влезат во вашиот знак и тоа време да се посади ново љубовно „семе“. Некои од вас ќе имаат силни влијанија од минатото скоро во текот на целиот месец – без разлика дали ќе пробате нешто или не – можно е само да ви ги „отворат очите“ на крајот на јули. Ако имате можност да влезете во тајна приказна, особено во првиот дел од јули – обидете се да ја избегнете, бидејќи не е трајна и ќе ви донесе многу проблеми и стрес. Зафатените Девици имаат многу да разговараат со својот партнер – треба да ги решите проблемите од минатото за да можете како пар да продолжите понатаму.

Работа
Влегувате во овој месец под голем притисок – заглавени сте да започнете некои ситуации, но колку и да ви е одлична работата, се чини дека сè стои мирно. Бескорисно е да се вознемирувате и да кревате напнатост и за себе и околу вас – треба да бидете паметни и да чекате – од влегувањето во втората декада од месецот, ќе биде полесно да го реализирате и решите она што ве мачи. Не донесувајте одлуки мотивирани од нетрпеливост и лутина. Последната недела од месецот ви ги носи вистинските резултати што ги очекувате, како и добри можности за напредување.

Здравје
Не присилувајте се, физички и особено не ментално. Треба да се одморите и да се ослободите од сè. Оние со хронични проблеми можат да имаат компликации и потешкотии.

ТЕРЕЗИЈА
Љубов
Дури и кај Терезијта, емоционалните и брачните врски не можат да избегаат од „ситото“ на Сатурн во текот на јули, што ќе ги промаши врските што имаат стабилност и заедно со неа – и основата да траат. Многу врски ќе дојдат во фаза пред самиот крај во овој период … или тој крај навистина ќе се случи затоа што суштинските разлики ќе започнат да се појавуваат. Повеќето настани ќе бидат во првата половина на месецот, додека вториот дел од јули сепак носи порелаксирана и весела атмосфера – секако, за оние парови кои ги „преживеаја“ тешкотиите и се обидоа да најдат компромис и разбирање со личноста што ја сакаат. Слободните припадници на овој знак треба да останат така, барем до половина месец. Не значи дека нема да имате можност – ох, ќе имате – и нови и стари, но моментот нешто да започне и да се обнови не е најповолен. Без оглед колку ве привлекуваат, или кон новините или минатото – дајте си можност да донесете кул одлуки за емоционалните почетоци.

Работа
Другите очекуваат многу од вас, а сега имате можност да се покажете и докажете, бидејќи ви се отвораат деловните можности што долго време ги посакувате. Но, докажувањето нема да биде лесно, особено во текот на првата половина од месецот. Ќе се соочите со многу деловни предизвици и бавност и пречки во оние проекти што се од најголемо значење за вас. Во првиот дел од месецот, обидете се да ја ограничите вашата потреба за трошење, бидејќи приливите ќе бидат нееднакви и помали од вообичаеното.

Здравје
Претежно добро здравје во текот на поголемиот дел од јули. Последните десет дена од месецот може да бидат обоени со зголемен ментален и физички замор, а кај постарите лица – со активирање на хронични проблеми.

 

СКОРПИЈА
Љубов
Напнатоста што ќе трае во текот на првата половина од месецот е присутна кај Скорпија во семејниот сегмент и брачните односи. Постои несогласување помеѓу вашиот партнер и вас за многу прашања, иако се обидувате да најдете заеднички јазик и решение. Со трпеливост, толеранцијата и на прво место – со љубов и посветеност – многу е можно да се реши сè на задоволителен начин. Остатокот од месецот ќе биде помалку комплициран за вас. Оние кои се во врска – прашањата што не сте ги решиле во врска со иднината и дефинирање на вашата врска – повторно ќе бидат на агендата. Ако вашата врска е стабилна, ќе можете да најдете решение. Ако не – добро … многу врски со Скорпија ќе раскинат во текот на јули. Слободни Скорпии – грабнувањето од минатото ќе ви одземе многу енергија и воопшто не е сигурно дека ќе успеете. Во секој случај, за нови почетоци, или на старите или на нови темели – поволна е само последната недела од јули.

Работа
Веќе некое време има тензии и напнатост кога станува збор за деловниот сегмент и сигурно е дека овој тренд ќе продолжи и во текот на јули, прво од неговиот прв дел. Во првата недела од месецот, внимателно обрнете внимание на односот со соработниците, шефовите и договорите што ги склучувате. Можни се и ненадејни прекини на соработничките односи. И покрај бараните моменти кои се поставени пред вас – успевате да ги постигнете резултатите на кои се надевате и да блеснете за остатокот од месецот. Приватни лица се соочуваат со финансиски проблеми.

Здравје
Здравствениот сегмент е оптоварен во првата половина на јули. Пазете се од предолго останување на сонце и можни се силни метеоропатички реакции. Постарите луѓе може да имаат проблеми со ‘рбетот и крвните садови.

 

СТРЕЛЕЦ
Љубов
Ќе биде тешко да се најде заеднички јазик со вашиот партнер во текот на првата половина на јули. Саканата личност ќе биде премногу драматична и комплицирана за вашиот вкус и ќе ве смета за тешка и со премногу побарувања. Можеби никој од вас не е во право, а можеби и двајцата сте – суштината е во тоа што многу често ќе наоѓате причини да се обвинувате еден со друг. Наместо да дозволите ваквите работи да ве потресат, подобро е да направите заеднички планови – пред сè за патувања и одмори. Затоа што и на двајцата ќе ви требаат сега и ќе ви дадат повеќе мир и релаксација. Вториот дел од месецот е совршен да патувате некаде, и ако не сте во можност – да поминете повеќе време во некои поубави и позабавни активности. Слободни Стрелци – иако ќе имате голем број на додворувачи околу вас, и нови и стари, не се препорачува брзо да влезете во емотивни приказни. Дајте си шанса да видите кој навистина заслужува да го привлече вашето внимание.

Работа
Во текот на првата половина на јули, можни се проблеми и тензии поврзани со договори, спогодни, службени патувања, со опрема и технологија и преку напнатост во односите со колегите и соработниците. Проектите што ги започнавте се бавни и тешки и ќе ви треба многу трпеливост и нерви за да ги завршите. Проблеми со документацијата и дозволите. Втората половина на месецот може да покаже дека сето ова што го поминавте вредеше многу, бидејќи во овој период ќе најдете придобивки и добри деловни можности.

Здравје
Нервозата и стресот се доста присутни кај вас во текот на јули. Обидете се да се опуштите и да се релаксирате повеќе, но и да бидете физички активни – преку пливање, пешачење, лесни вежби. Бидете внимателни во сообраќајот.

JАРЕЦ
Љубов
Во вас има голема напнатост во првите десет дена од јули. Можно е вашиот партнер и вие да не можете да се согласите за некои прашања – финансиски, оние што се однесуваат на темпото и иднината на вашата врска, или едноставно сте и двајцата нервозни поради лични проблеми и да ги пренесувате во вообичаени моменти. Во секој случај, во овој период избегнувајте конфронтација и обидете се да се опуштите повеќе заедно и да уживате. Свртете ги мислите кон убави настани и планови. Од средината на месецот, ситуацијата многу се подобрува, а последната недела од јули ќе донесе повеќе емоции и страсти во вашата врска. Слободни Јарци – во моментов владеат големи страсти – без разлика дали се поврзани со личност од минатото или со некоја нова што се појавува. Но, колку и да е убава страста, таа не е вистинската основа за потрајна и посериозна приказна. Затоа не се советува брзо да влезете во емотивни врски, туку да почекате до последната декада на јули.

Работа
Финансискиот сегмент, проблеми и трошоци, како и тешкотии кога станува збор за наплата, ќе одземе многу време и нерви во текот на првата половина на јули. Сосема е можно некои непланирани трошоци или сметки што сте ги заборавиле да бидат на дневен ред. Одлучете полека и трпеливо еден по еден – на подобро во финансискиот сегмент, тоа ќе започне во вториот дел од месецот, а целосната стабилизација ве чека од крајот на јули. Општо земено – јули е тежок и бара да бидете целосно фокусирани на работата и обврските што ги имате.

Здравје
Проблеми со коски, зглобови, ‘рбет. Можни се и повреди на брзина и невнимание. Ова е месец во кој треба повеќе да се одморите и да се ослободите од стресот.

ВОДОЛИЈА
Љубов
Поради прилично сложените аспекти кои ги трпат вашите полиња на стабилност, семејства и партнерства, Водолијата треба да ја помине првата половина од месецот со многу трпеливост. И вашиот партнер и вие сте под притисок и во такви ситуации треба да најдете компромис и да се стремите кон полесно и порелаксирано функционирање – не е добро време да се реши посериозен проблем, особено ако веќе сте се сопнале на него во претходниот период. Би било добро двајцата да давате повеќе емоции и внимание еден на друг, не бидете тврдоглави. Вториот дел од месецот носи подобро расположение за двајцата и пострасни и поубави моменти. Слободни Водолии – ова е месец во кој сте поактивни и во кој повеќе луѓе се обидуваат да го свртат вашето внимание кон себе. Се отворате кон нови емотивни можности доста бавно, но ќе биде полесно во вториот дел од месецот бидејќи во првиот дел од јули минатото е сè уште примарно и многу присутно кај вас.

Работа
Нервозата и потенцијалните конфликтни ситуации со соработниците се многу присутни во првата декада од месецот. Ова е период во кој не треба да се носат ненадејни одлуки, особено ако се предизвикани од споменатите настани. И покрај вознемиреноста што е присутна, ова е време кога обемот на вашиот бизнис се интензивира и во кој ве очекуваат многу состаноци, преговори, па дури и службени патувања. Не бидете опуштени кога станува збор за финансискиот сегмент – приливите ќе дојдат во бранови, нешто побавно во првиот дел од јули.

Здравје
Треба да се опуштите што е можно повеќе, но и да имате лесна физичка активност. Пазете се од сонцето во првата декада од јули. Постарите луѓе може да страдаат од хронични проблеми во овој период.

 

РИБИ
Љубов
Одредени проблеми ги мачат и вашиот партнер и вас. Можно е да е поврзано и со меѓусебни лични тешкотии, но очигледно е дека во голема мерка е поврзано со вашата врска, која имаше значителни осцилации во претходниот период, и многу работи останаа нерешени и недокажани. Како ќе го поминете овој месец, многу зависи од стабилноста на вашата врска, но и од меѓусебната подготвеност да разговарате правилно и отворено, без прекумерна драма и инает, за она што ви е тешко. Има љубов и поврзаност, но само тоа не е доволно да ве одржи и да ја среди ситуацијата. До последната декада на јули, многу ќе се знае и дефинира – за некои периодот после тоа носи смиреност, за други – трезвеност и непријатност. Слободни Риби – иако во овој период може да се појави личност која би го привлекла вашето внимание, вие не треба да брзате во врска – особено не ако тој носи каква било тајност со себе.

Работа
Главниот фокус за вас овој месец е на она што е поврзано со работата и работните активности. Стресот на работа ќе биде, потенциран во текот на првата половина на јули, но исто така ќе има и добри шанси, нови деловни можности и поддршка од луѓе кои се важни за вас. Работното опкружување и колегите, соработниците ќе ја извлечат вашата сила затоа што ќе мора да се занимавате со работи што не се во описот на вашето работно место. Завршувате со некои поголеми трошоци овој месец и вториот дел од јули е многу постабилен и со подобар прилив.

Здравје
Рибите кои имаат некои хронични проблеми треба да бидат повнимателни во текот на првиот дел од месецот. Општо земено – склони сте кон исцрпеност и стрес.

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време