Нов број на „Убавина и здравје“: Вашиот сјај на плажа нека го засени и блесокот на сонцето!

Со секој примерок испробајте Xibizz Jao Gel, прва помош при убоди од инсекти, иритации, изгореници од сонце!

Секоја година токму подготовката на јунското издание на „Убавина & здравје“ ни претставува особено задоволство. Прво затоа што сите сме во исчекување на сезоната на уживање, дружење, пливање, одморање од секојдневието…, а второ затоа што доаѓа по роденденското издание на магазинот во мај, кога обично и славиме, па како славеници сме во посебно расположение.

Годинава, сепак, не можеме да ги занемариме сите актуелни случувања во нашето општество и оние на глобален план, кои реално нѐ спречуваат безгрижно да им се предадеме на летните планови и мечти. Барем јас насекаде слушам такви коментари.

Во тој контекст, вреди да се потсетиме дека и досега нештата не беа наједноставни, односно модерниот живот е, секако, полн со секојдневен стрес и темпо на обврски со кои се тркаме.

Поентата ми е дека, како резултат на тој тренинг, развивме стратегии за справување со предизвиците и голема способност на адаптирање на секои новонастанати услови, па дури и на најчудните. Сетете се само на пандемијата…

Така што, сметајте на својата снаодливост и способности во случај на аларм и не дозволувајте неизвесноста на новонастанатите ситуации да ви предизвикува грижи, барем додека не е време за нив. Можеби и нема да има аларм…

Летото само по себе е време на оптимизам, време кога се ослободуваме од слоевите облека, затворените обувки и други нешта што се вишок. А грижите, тие се секогаш вишок. И онака со нив не решаваме ништо. Постојат работи што се поголеми од нас и не зависат од нас.

Во секојдневието вклучете нешта што им годат на вашиот дух и тело, затоа што само ако сме во добра состојба, подготвени сме да се справиме со предизвиците. Среќни сме ако „Убавина & здравје“ е едно од тие нешта што ви ги разубавуваат миговите резервирани само за себе.

Не случајно е глобално позната изреката #TakeItEasy…

Пишува: Јована Стојменовиќ, главна и одговорна уредничка на „Убавина и здравје“

Во продолжение, ви ги претставуваме содржините во јунскиот број на „Убавина и здравје“.

У&З тренд

13 Море и сонце на ноктите

14 Безгрешен сладолед

16 Фризура на сезоната: МИКСИ

18 Во топла прегратка

20 Циклама бакнежи

22 Совршени стомачни мускули

24 Читаме и на плажа

26 У&З-настани: прославивме 14 години!

Бидете единствени

31 Летна искра

36 Нега на кожата во бременоста

42 Разговор за убавината со Ружица Трпевска

44 Најважната козметичка кратенка: СПФ

Мода

47 Belles: нов премиум-бренд директно од Бразил

54 Аларм за плажа!

58 Поглед кон сонцето

60 Урбан изглед на Горјана Кулишевска

62 Лето со стил со Сани и Стејси Богдановски

Бидете вити и здрави

65 Витамин Д: секојдневна одбрана

68 Микробите што ни го чуваат животот

70 Како да се зголеми емоционалната интелигенција?

78 Изборете се за поголема снага

82 Кои се придобивките од вежбањето HIIT кардио?

У&З животен стил

83 Бока Конга – синоним за добра забава

88 Ве носиме на еко-одмор

92 Вкусот на морето

95 Како се храни Тијана Дапчевиќ

96 Чек-листа на Давид Мука

98 Марко Новески одговара на прашањето што го прави среќен

Колумни

30 Марија Лукаревска: Во погрешно време

Текст: Убавина и здравје

Фото: Belles

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време