Запознајте се со правилото „6 минути“ за поголемо задоволство во сексот

Истражување открива

Некои луѓе сакаат долга предигра, додека други сакаат „да се фатат за работа“ веднаш. Без оглед каде припаѓате – се чини најдобар начин да го подобрите вашиот сексуален живот – е многу едноставен!

Но, спротивно на популарното верување дека тоа може да се постигне со испробување на пози од Кама Сутра, обидите да се направи сексот чест или да трае подолго – истражувањето нарачано од Тројан Кондом откри дека клучот е шест минути пред сексот.

Имено, шестминутното сексуално правило и неговото почитување можат значително да ја подобрат вашата врска, заклучија истражувачите од студијата во која учествуваа 1.500 Канаѓани.

Во основа, правилото вели дека луѓето треба да поминат најмалку шест минути уживајќи во нежност пред сексуалниот однос, како што се бакнување, гушкање и други видови предигра. Имено, во споредба со оние чија предигра беше пократка или отсутна, оние чија предигра траеше шест минути или подолго изјавија дека се чувствуваат многу подобро по сексот.

Резултатите покажале дека учесниците кои го следеле правилото рекле дека се „многу сексуално задоволни“ по сексуалниот однос, а тој број значително се зголемил (56 проценти од мажите и 55 проценти од жените) кога парот се гушкал и по сексот.

Особено клучно за жените

Се утврди дека шестминутното правило е особено важно за сексуалното искуство на жените, бидејќи 61 процент од учесниците изјавиле дека не можат да постигнат оргазам без него. Мажите се согласуваат дека следењето на шестминутното правило ги направи работите попријатни, но и покрај тоа, повеќето може да доживеат оргазам.

Говорејќи за студијата, професорот по сексуалност Робин Милхаузен од Универзитетот во Гуелф истакна колку е важно да не се брза со секс.

„Особено во хетеросексуалните односи, главниот настан е самата пенетрација. Честопати забораваме на можноста што доаѓа од сврзување после секс. Ние сме ранливи, се чувствуваме опуштено, се чувствуваме навистина поврзани и така, тоа е совршено време за интимност што може да доведе до поголемо сексуално задоволство“, објасни таа.

„Шест минути е критично време. Луѓето кои се најзадоволни на своите состаноци вршат разни активности. Тоа е едноставна работа што луѓето можат да ја направат во своите односи што не чини ништо“, заклучи таа.

Прочитајте и: 6 придобивки поради кои не треба да го одложувате сексот со вашиот партнер

 

ФОТО: Getty Images

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време