Секс наместо тренинг? Еве колку калории можете да потрошите за само половина час

Според експертите, клучот за трошење што повеќе калории е да се направи сексот што е можно подолг и страстен, а исто така откриле и како тоа да се постигне.

Допирите, бакнувањето и сексот докажано се одлични за нашето здравје – психолошки, емоционално, но и физички. Срцевиот ритам се зголемува, телото многу се поти и автоматски троши одреден број калории. По бројни студии, експертите откриле точно колку калории троши одредена „љубовна“ активност.

Бакнувањето ве приближува до партнерот, но исто така слабеете. Еден час нон-стоп бакнување ќе потроши 68 калории. „Ако има и допирање, може да достигнете до 90 калории“, вели Хаија Кинзбах, сексолог од Лос Анџелес.

Малку пострасно бакнување додека се соблекувате, ќе го размрда вашето тело, а за само половина час можете да потрошите до 230 калории – тоа е исто како да сте во теретана! „Почнувате да дишете побрзо и срцето ви чука посилно, и затоа потрошувачката на калории е поголема“, рече Гилда Карл, психотерапевт.

Кога станува збор за сексот, најмногу трошите со орален – 100 за час. Тренерот Брук Мароне од Њујорк додава дека ќе постигнете подобар резултат ако се допрете едни со други и испробате некои нови пози.

Со пенетрација жените во просек трошат 69 калории за 25 минути, а мажите 31 повеќе. Според експертите, клучот за трошење што повеќе калории е да се направи сексот што е можно подолг и страствен. Ова може да го постигнете со офкање, промена на пози и бакнување.

Прочитајте и: Понекогаш тајно: Осум ритуали кои жените ги прават пред секс

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време