Јапонија – сексуална суша
Само 34 проценти од луѓето во Јапонија имаат секс еднаш неделно, што ги прави сексуално најнезадоволни во светот, покажа истражувањето на Дурекс. Долгото работно време е поврзано со недостаток на физички контакт помеѓу сопружниците.

Франција – секс на брзински
Според истражувањата, Французите сакаат брз секс. Нешто повеќе од половина мажи можат да го продолжат сексот со одложување на ејакулацијата, а само шест проценти ќе траат дури 13 минути.

Во Грција, 87 проценти од луѓето имаат секс најмалку еднаш неделно, според Дурекс – повеќе отколку во која било друга земја. Тие беа најдобри во една студија која ги опфати сексуалните навики на 30.000 луѓе од 26 националности.

Норвешка – најсилните оргазми
Норвешка е навикната на студените денови, но се чини дека е и светска престолнина на оргазми, според компанијата за сексуални играчки Лело – бидејќи 35 проценти од населението вели дека доживуваат оргазам секој ден.

Обединетото Кралство – предигра и фетиши на стапала
Британска анкета за секс покажа дека 1,5 милиони луѓе во Велика Британија имаат фетиш на стапалото, а Манчестер е градот каде најмногу се цицаат прститете на нозете во Велика Британија. По него следува Лидс, а потоа Шефилд. Тие се и светски лидери во предиграта.

Белгија – жената има контрола
Позата во која жената е над мажот и се соочува со него е најпопуларната сексуална поза во земја во која се обожава пивото, покажува истражувањето на медицинскиот сајт на Др. Ед.

Полска – Лажица
Лажењето е сексуална позиција во која партнерите лежат на страна со мажот зад жената. Се покажа дека е омилена полска поза.

Русија – Ден на зачнувањето
Руската влада го прогласи 12 септември за „Ден на зачнувањето“, охрабрувајќи ги двојките да останат дома и да имаат секс. Паровите кои имаат дете девет месеци по денот добиваат награда од државата.

САД – тројка
САД се вистинското место за оние кои сакаат да пробаат секс во тројка. Според апликацијата за состанување 3somer, Њујорк има најголем апетит за секс во тројка, потоа Лос Анџелес и Чикаго.

Еден од девет Американци бил во полиаморна врска – врска во која има повеќе луѓе кои имаат секс едни со други со согласност на сите инволвирани. Академското списание Frontiers in Psychology пишува дека дури еден од шест Американци би сакал да проба ваква врска.

Романија – страв од сексуално преносливи болести
Околу 40 проценти од Романците веруваат дека сексуално преносливите болести можат да се пренесат од човек на човек доколку користат јавен тоалет, според Глобалната анкета за секс.

Бразил – издржливост
Бразилците, кои просечно издржуваат околу 30 минути активен секс, се светски освојувачи на златен медал во сексуална издржливост. Но, 44 проценти од жените во Бразил признаваат дека глумат оргазам.

Германија – нудисти
Една третина од луѓето го сакаат нудизмот, а нацијата има повеќе клубови за свингери од која било друга земја во Европа. The Penguin Atlas пишува дека дури 23 проценти од Германците ги возбудува мирисот на пот под пазувите, пишува британски Сан.

Нов Зеланд – Жeните имаат најмногу партнери
Страсните жени во Нов Зеланд уживаат во богато и разновидно време поминато во сексуални активности, со просек од 20,4 сексуални партнери во текот на нивниот живот. Тоа е најголемиот број партнери во светот за жени, според Condoms.uk.

Австрија – Мажите имаат најмногу партнерки
Истражувањето откри дека австриските мажи имаат најголем број сексуални партнери во светот во текот на животот, во просек 29,3, според студијата на Condoms.uk.

Тајланд – Изневерување
Повеќе од половина од тајландското население признава неверство, вели Дурекс. Имањето љубовница е дел од тајландската култура со векови, и постои модерен тренд каде мажите и жените имаат дополнителни „пријатели“ – не секогаш за секс.

Кенија – Најверните во светот
Според глобалниот извештај за родителите, State Of The World’s Fathers, мажите во Африка се со поголема веројатност да имаат деца со две жени или повеќе од остатокот од светот. Но, мажите од Кенија беа на врвот на листата на најверните на континентот.

Италија – орален секс и храна
Повеќе од 80 проценти од Италијанците уживаат во орален секс, покажа истражувањето од 2019 година. Четвртина од италијанските парови заедно гледаат порнографија, а 24 проценти користат сексуална помош или храна за возбудување. Речиси половина од паровите таму имаат секс два до три пати неделно.

Индија – Мразат кондоми
Истражувањето на ДУРЕКС покажа дека 95 проценти од Индијанците не користат кондоми, што доведе до разговор на Твитер под хаштагот #HateCondoms со прашањето зошто. Испитаниците сугерираат дека ова ја намалува интимноста и дека има „недостаток на чувство“ на интимните делови од телото.

Кина – Најмалку оргазми
Според студијата на Дурекс, Кинезите имаат најмалку оргазми во светот, а околу 76 проценти од луѓето не можат да постигнат оргазам