Причини зошто жените чувствуваат болка за време и после секс

Фото: Getty Images

Иако повеќето луѓе тоа најчесто го поврзуваат со задоволство, сексот за жени може да биде исклучително болен, а болката може да се почувствува за време на пенетрација или после секс.

Дури една третина од сексуално активните жени доживуваат болка за време или после секс во одреден момент од животот, а голем број од нив одат да побараат стручна помош поради таква болка. Болката не мора да се јавува кај сите на исто место, бидејќи причините за болката се различни. Затоа, некои луѓе ќе почувствуваат болка во стомакот, некои во карлицата, а некои во самата вагина. За да се ослободите од болката, треба да знаете што ја предизвикува и да побарате стручна помош за да добиете одговор на тоа. Еве осум причини зошто може да почувствувате болка за време или после секс.

Причини зошто може да чувствувате болка за време и после секс

Недостаток на предигра

Понекогаш причина за болен секс е сувоста на вагината, од која можете да се ослободите со подолга предигра. Сувоста и „незагреаната“ честопати доведуваат до неможност за пенетрација, и ако го решите проблемот со сила, има болка и непријатност.

Вагиноза, габична инфекција или воспаление на уринарниот тракт

Вагинозата, габичната инфекција и воспалението на уринарниот тракт носат со себе непријатно горење, чешање и печење. Како резултат, сексот станува крајно болен и непријатен.

Воспаление на грлото на матката или сексуално преносливи болести

Сексуално преносливите болести обично предизвикуваат болка после секс, особено кога ги имате подолго време и не сте биле ни свесни за тоа. Ваквите болести можат да предизвикаат воспаление на грлото на матката, што предизвикува болка за време и после секс.

Алергиска реакција

Алергиски реакции може да се појават поради латекс, односно кондоми, сексуални играчки и поради сперма, лубрикант и слично на партнерот. Овој вид чувствителност предизвикува болка за време и после секс.

Вагинизам

Кај повеќето луѓе кои имаат вагина, при вметнување предмет во неа, вагината го прифаќа со опуштање на мускулите. Затоа, на повеќето луѓе нема да им пречи шампон, дилдо, прст, пенис и слично. Но, кај луѓето кои имаат вагинизам, што предизвикува грчеви и неможност да се релаксираат вагиналните мускули, сексот ќе биде болен.

Цисти на јајниците

Цисти на јајниците, кои се формираат кај секоја жена за време на овулацијата, и полицистични јајници може да предизвикаат болка во долниот и долниот лев дел на стомакот.

Ендометриоза

Ендометриозата е состојба која се карактеризира со појава на ткиво на слузницата на матката на различни места во телото каде што инаку не треба да се наоѓа, или каде било надвор од матката, и што предизвикува екстремна болка. Оваа болка може да се појави за време и по сексуален однос.

Хормонални промени

Хормоналните промени, како оние што се случуваат по породувањето или за време на менопаузата, доведуваат до намалување на нивото на естроген, што пак влијае на сувоста на вагината.

Прочитајте и: Зошто мора да бидете искрени со партнерот ако нешто не ви одговара и ако сакате промена во сексот

 

ФОТО: Getty Images

Прочитајте и
Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време