Навики кои ви изгледаат бесопасно можат да ви го уништат сексуалниот живот

Направете промена

Кај многу двојки со текот на времето во спалната соба завладува монотонија. Стресот и недостатокот на слободно време се само некои од причините што придонесуваат за тоа. Сепак, она на што сигурно не сте помислиле е дека вашите животни навики можат многу да влијаат на вашиот сексуален живот.

Ви ги претставуваме потенцијалните причини за вашите проблеми во сексуалниот живот: 

Креветот не е место за телефон

Се прашувате, каква врска има вашиот мобилен телефон со помалку секс или целосен недостаток на секс? Ако постојано ги следите вестите или настаните на социјалните мрежи, заборавате дека не сте сами во кревет, а сето тоа го слабее и вашето либидо. Логично, нели?

Сокривање на вашите вистински желби

Комуникацијата е клучот за успешни и исполнувачки односи. Ако не зборувате или ви е тешко да зборувате отворено за тоа што сакате, ако се чувствувате под притисок да морате да скриете некои од вашите желби или да молчите и да направите нешто што не ви одговара – сето тоа може да го убие вашето долгорочно задоволство во креветот. Во некои случаи, се препорачува дури и консултација со сексуален терапевт.

Постојано одложување

Сите се често уморни и под стрес поради работата и од тие причини дури го прескокнуваат и опуштениот „секс за добра ноќ“. Тогаш треба да ги земете предвид потребите на вашиот партнер и да не го прескокнувате она што може да ви донесе релаксирачко задоволство, како и разни други, за кои можеби и никогаш не сте сонувале.

 

Прочитајте и: И жените сакаат секс! Зошто никој не нè научи за важните работи?

 

Не се расправајте во кревет

Можете ли да ги замислите сите тие „жешки“ моменти на истото место каде пред неколку минути разговаравте за финансиски проблеми? Никој не го сака тоа.

Ја прескокнувате предиграта

За жените, предиграта е важна, па затоа е важно мажите да се посветат на тоа. Задоволството е многу поголемо доколку се исполнети меѓусебните очекувања и потреби.

Премногу порнографија

Порнографијата не ви го нарушува сексуалниот живот ако е во умерени и избрани моменти или ако двајцата уживате во неа. Меѓутоа, ако сами се „дружите“ пред вашиот компјутер 3-5 пати неделно, ова е нешто што има тенденција да биде тешко да се запре и може да ви предизвика проблеми што не ги сакате.

 

Што открива бојата на вашата долната облека за вас?

 

Лоша хигиена

Жените се почувствителни на мириси отколку мажите, а лошиот здив може да ја уништи ветувачката ноќ. Валканата постелнина исто така може да придонесе за ова.

Телевизијата во спалната соба е лоша навика

Ако сте навикнати да гледате филмови со партнерот во креветот, тоа може да биде позитивна навика, но проблемот е ако сте премногу фокусирани само на филмовите.

 

 

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време