На кој начин годишните времиња влијаат на либидото?

Истражување открива

Сексуалниот нагон е една од многуте работи на кои можат да влијаат годишните времиња. Имаме најсилно либидо на есен, но постојат природни решенија што можат да го стимулираат вашиот инстинкт „надвор од сезоната“.

Летото се смета за прилично секси сезона, а луѓето се чувствуваат послободно отколку во другите делови од годината. Можно е дека зголемувањето на витамин Д во текот на летото, повеќе време што го поминуваме во општеството и покажувањето повеќе кожа од вообичаеното може да создаде поголем сексуален интерес.

Но, ако погледнеме примероци на хормони, есента е всушност времето кога сексуалната желба добива поттик.

Луѓето, како и повеќето цицачи, доживуваат еден вид биолошки ритам кога станува збор за плодноста и другите телесни процеси. Нашите хормони флуктуираат со овие ритми, вклучително и хормони како тестостерон, кои меѓу другото играат голема улога во сексуалниот нагон.

Во една студија за тестостерон кај мажи и жени, истражувачите откриле дека и двајцата доживеале пад на тестостерон во текот на летото, со пораст на есента. Друга студија за мажи, исто така, открила истакнат сезонски врв на нивото на тестостерон во октомври и ноември. Дополнителни истражувања сугерираат дека не е невообичаено мажите, особено во постудените зимски месеци, да доживеат пад на тестостерон.

Имајќи ги предвид овие студии, очигледно е дека есента е особено потентен период за секс. Друга студија открила дека мажите всушност сметаат дека женското тело е попривлечно за време на постудените месеци затоа што гледаат помалку кожа во споредба со летниот период што ја активира имагинацијата.

Како да си помогнете „надвор од сезоната“?

Ако, пак, се борите со низок сексуален нагон, има многу работи што можете да направите за да го зголемите нивото на либидо и тестостерон, ако сакате да го сторите тоа.

Здрава исхрана и консумирање здрави масти, како што се оние во авокадо и лосос, заедно со исфрлање на вишокот шеќер, може да помогне во балансирање на хормоните и на тој начин да се решат основните причини за понискиот сексуален нагон.

Можеби има и психолошки причини за намалено либидо кои можеби ќе треба да ги решите, особено ако сте во врска и сфаќате дека не сакате секс со вашиот партнер. Во тој случај, ќе помогне да разговарате за проблемот или да одите на терапевт.

Прочитајте и: Секс наместо тренинг? Еве колку калории можете да потрошите за само половина час

 

ФОТО: Pixabay

loading...
Прочитајте и

Оставете одговор

Вашата мејл-адреса нема да биде прикажана.

Ви благодариме за коментарот!

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Сакаш посебен третман?
Зачлени се во елитниот клуб. Регистрирај ја својата е-адреса и добивај специјални понуди и вести
Одјава е можна во секое време